47284 (021)

اخبار مهد امیران گشت


جستــــجوی اخبار بر اساس تـاریــخ :

جستجوی اخبار بر اساس موضوع :

بازگشت


تاریخ درج : شنبه 27بهمن 1397
موضوع : راهنماي سفر به جنوب ايران
خلاصه : زمان بسيار کمي تا عيد مونده و اغلب مردم در حال برنامه‌ريزي براي ديد‌و‌بازديد و البته سفرهاي نوروزي خودشون هستند! ?? نوار جنوبي کشورمون، يکي از پربازديدترين مسيرهاي سفر در نوروز هست.

راهنماي  سفر به جنوب ايران

زمان خيلي کمي به عيد نوروز و تعطيلات سال نو براي ايراني ها باقي مانده و با توجه به اينکه اغلب مردم براي تعطيلات عيد نوروز به غير از ديد و بازديد برنامه هاي سفري هم در نظر دارند بعتر است که براي خودشان سفري هدفمند را برنامه ريزي کنند. اگرچه برخي با خريد تورهاي مسافرتي خيال خودشان را از برنامه ريزي براي سفر راحت مي کنند اما عده اي هم هستند که دوست دارند خودشان کارگردان سفرهاي نوروزي يا ديگر سفرهايشان باشند و برنامه ريزي هاي مربوط را خودشان انجام دهند؛ نياز است که يک راهنماي کامل از مسيري که مي خواهند بروند داشتند باشند؛ اما چطور؟ پس اگر براي عيد نوروز قصد سفر به جنوب ايران را داريد، پيشنهاد مي کنيم که ما را در ادامه ي اين مطلب همراهي کنيد.

مقصد اول : دزفولمقصد دوم : شوش و شوشتر
مقصد سوم : آبادان و خرمشهرمقصد چهارم : بوشهر
مقصد پنجم : شادگانمقصد ششم :  سيراف
مقصد هفتم : بندر گناوهمقصد هشتم : جزيره کيش
مقصد نهم : جزيره هاي قشم و هنگاممقصد دهم : بندرعباس
مقصد يازدهم : جزيره هرمزمقصد دوازدهم : چابهار

 

توجه داشته باشيد که اين يک نقشه کامل براي سفر به جنوب ايران است که شما مي توانيد در صورت کمبود وقت از برخي از آن ها صرف نظر کنيد 

مقصد اول : دزفول

 • پل قديم دزفول

پل دزفول يکي از قديمي ترين بناهاي اين شهر است و با بيش از 17قرن قدمت از آن با عنوان قديمي ترين پل استوار جهان ياد مي شود. اين پل در حقيقت يکي از راه هاي ارتباطي منطقه جندي شاپور و سرزمين بين النهرين است، که به دستور شاپور اول پس از پيروزي بر والرين، با به کار گماشتن اسراي رومي در اين منطقه ساخته شده است.

آدرس: خوزستان، دزفول، بر روي رود دز

 • سازه هاي آبي دزفول

شهر دزفول به دليل قرار گرفتن در حاشيه رودخانه دز داراي سازه هاي آبي ارزشمندي با قدمت چند هزار ساله مي باشد. اين سازه ها، شامل آسياب هاي آبي، قنات ها، حمام و… مي باشد که يادگاري از دوران با شکوه عيلاميان و ساسانيان هستند.


 • بافت قديم دزفول

دزفول با قدمتي 5 هزار ساله، جزء شهرهاي با اهميت کشور است که داراي بافتي سنتي و قديمي با مساحت تقريبي 244 هکتار، در حاشيه رودخانه دز مي باشد. اين بافت تاريخي، طبق تقسيم بندي صورت گرفته به 28 محله تقسيم شده است که گذرهاي سرپوشيده اي به نام ساباط پيوستگي اين محلات را بيشتر مي کند. اين بافت 12 هزار واحد مسکوني دارد و يکي از قديمي ترين بافت هاي کشور به حساب مي آيد.

آدرس: خوزستان، دزفول، حاشيه رود دز


 • بازار قديمي دزفول

حيف است که اين همه راه به اين شهر آمده ايد و به بازار آن نرويد! بازار قديم دزفول با قدمت 10 قرن يکي از بازارهاي سنتي استان خوزستان است که از ديرباز محل توليد و فروش صنايع دستي و آثار هنري شهر است. کلوچه هاي مخصوص دزفول را هم مي توانيد از اين بازار تهيه کنيد.

ساعت بازديد از بازار قديم دزفول : 9:00 الي 17:00

آدرس: خوزستان، دزفول، ميدان امام خميني

براي گشت و گذار يکروزه به نظر ما همين چند جاذبه يک روز کامل طول بکشند، اما با توجه به اين که کارگردان سفر به جنوب خود شما هستيد مي توانيد زمان بيشتري را در اين شهر بگذرانيد و به سمت  جاذبه هاي گردشگري طبيعي اين منطقه که عبارتند از

 • رودخانه بزرگ دز
 • آبشار شوي
 • روستاي پامنار

و …


مقصد دوم : شوش و شوشتر

شهر شوش

 • هفت تپه

خوب بعد از شهر تاريخي دزفول لازم است که به سمت ديدني و تاريخي شوش برويد. شهر شوش جاذبه هاي تاريخي بسيار ارزشمندي دارد که ما پيشنهاد مي کنيم در ابتداي امر زماني که به اين شهر رسيديد به سمت  محوطه باستاني هفت تپه که در حدود ?? کيلومتري جنوب شرقي شهر شوش واقع شده برويد.

موزه هفت تپه و مرکز مرمت چغازنبيل در جوار محوطه باستاني هفت تپه احداث شده است. آرامگاه ايلامي که داراي اولين طاق هلالي جهان است، قدمتي حدود دو قرن قبل از احداث چغازنبيل دارد.


 • چغازنبيل

خوب بعد از شهر تاريخي دزفول لازم است که به سمت ديدني و تاريخي شوش برويد. شهر شوش جاذبه هاي تاريخي بسيار ارزشمندي دارد که ما پيشنهاد مي کنيم در ابتداي امر زماني که به اين شهر رسيديد به سمت مجموعه تاريخي چغازنبيل برويد. چغازنبيل در واقع زيگوراتي است که در زمان «اونتاش گال»، پادشاه ايلامي، ساخته شده است. اين بنا و آثاري که از درون آن به دست آمده از شگفت‌انگيزترين آثار تاريخي جهان هستند.

اين بنا در حدود 30 کيلومتر با شوش فاصله دارد و براي بازديد از آن بايد از جاده شوش – اهواز و تقاطع چغازنبيل گذر کنيد. بازديد از اين مجموعه تاريخي حدود 1 الي 2 ساعت زمان شما را مي گيرد.

هزينه اتباع ايراني: 3000 تومان

هزينه اتباع خارجي: 20000 تومان

ساعت دسترسي: امروز چهارشنبه 8:00 صبح تا 18:30

آدرس: استان خوزستان، 40 کيلومتري جنوب شرقي شوش


 •  قلعه شوش (آکروپل)

خوب بعد از بازديد از اين دو منقطه ي تاريخي و مشهور که در شهر شوش قرار دارد، حسابي خسته شده ايد که ابتدا پيشنهاد مي کنيم که به سمت رستوران هاي اين شهر برويد و يا به هر طريقي که خودتان مايل هستيد ناهارتان را ميل کنيد و بعد از آن به سمت بازديد از قلعه شوش يا آکروپل برويد. در سال 1987 ميلادي «ژان ماري ژاک دو مورگان» فرانسوي جهت تحقيق و اکتشاف به شوش آمد و جهت اسکان او و همراهانش و نگهداري آثار باستاني مکشوفه، عمليات ساخت قلعه شوش آغاز شد. براي اين کار بلندترين نقطه تپه‌ هاي شوش يعني «آکروپل» انتخاب و قلعه‌اي به شکل قلعه‌ هاي قرون وسطا و ذوزنقه ‌اي شکل روي آن ساخته شد.


 • حرم دانيال نبي (ع)

اگر زمان و انرژي کافي داشتيد پيشنهادي مي کنيم که حرم دانيال نبي را هم از قلم نندازيد. دانيال نبي که از قرن هفتم پيش از ميلاد به همراه يهوديان توسط بابلي ها به اسارت گرفته شده بود يکي از چهره هاي مشهور در اين شهر به شمار مي آيد. آرامگاه دانيال نبي (ع) در کنار رودخانه شاوور ساخته شده و همه ساله شاهد حضور زائراني از سراسر جهان است.

براي بازديد از اين بنا حدودا 1 ساعت زمان يا حتي کمتر هم کافي است.

آدرس: استان خوزستان، شوش، خيابان امام خميني