47284 (021)

تورهای مهد امیران گشتتور مالزي

بهار 98 با مهد اميران گشت

جهت مشاهده پکيج  در سايز واقعي لطفا اينجا کليک بفرمائيد

 جهت کسب اطلاعات بيشتر با کانتر تورهاي داخلي تماس حاصل فرمائيد:
 تلفن:44694404(20 خط)     فکس:44694405


اطلاعات مفيد گردشگري مالزي:


شناختن مالزي يعني عاشق آن شدن. ديگ درهم جوشي از نژادها و مذاهب، جايي که مالايي‌ها، هندي‌ها، چيني‌ها و گروه‌هاي قومي بسيار زياد ديگر با صلح و صفا در کنار هم زندگي مي‌کنند. چند فرهنگي بودن نه تنها مالزي را به بهشت هنر آشپزي تبديل کرده، بلکه همچنين مالزي را به محل برگزاري صدها جشنواره هزار رنگ بدل ساخته است. جاي تعجب ندارد که ما عاشق جشن گرفتن و معاشرت هستيم. مردمان مالزي، آدم‌هايي راحت، خونگرم و صميمي هستند.
مالزي به لحاظ جغرافيايي، همانند فرهنگ خود متنوع است. مالزي به 13 ايالت و 3 ناحيه فدرال تقسيم مي‌شود، که درياي جنوب چين 11 ايالت و 2 ناحيه فدرال (کوآلالامپور و پوتراجايا) در شبه جزيره مالزي و دو ايالت و 1 ناحيه فدرال (لابوآن) را در شرق مالزي از هم جدا مي‌کند
يکي از جذابيت‌هاي اصلي مالزي، تضادهاي شديد آن است. آسمانخراش‌هاي برج مانند در کنار خانه‌هاي چوبي ساخته شده بر روي پايه‌هاي بلند جوبي، و هتل‌هاي پنج ستاره در فاصله چند متري صخره‌هاي قديمي قرار دارد. مخفيگاه‌هاي جالب را مي‌توان در ارتفاعات يافت که در پايين به سواحل گرم و شني و به جنگل‌هاي انبوه و مرطوب حرا منتهي مي‌شوند.
فدراسيون مالزي متشکل است از شبه جزيره مالزي و ايالت‌هاي صباح و ساراواک در جزيره بورنئو، شبه جزيره مالزي که بين 2 و 7 درجه شمال خط استوا قرار دارد، به وسيله درياي جنوب چين از صباح و ساراواک جدا مي‌شود. در قسمت شمال شبه جزيره مالزي تايلند قرار دارد، و در جنوب آن سنگاپور. صباح و ساراواک به اندونزي محدود مي‌شوند، حال آنکه ساراواک با برونئي نيز مرزهاي مشترکي دارد.
مساحت اين کشور 329.758 کيلومتر مربع و جمعيت آن 27/17 ميليون نفر است. زبان رسمي باهاسا مالايا است ولي زبان انگليسي به صورت گسترده صحبت مي شود. دين رسمي اين کشور اسلام است.تاريخچه مالزي

تاريخ مالزي به 4 دسته ي قرن هاي آغازين، دوران استعماري و دوران استقلال و پس از استقلال تقسيم مي شود. قرون آغازين به 40000 سال پيش از ميلاد رد ساراواک باز مي گردد دوران استعماري در سال 1819 آغاز شد و پس از شکست ژاپن در جنگ جهاني مالزي به استعمار انگليسي ها در آمد. در سال 1957 مالزي استقلال خود را اعلام نمود و دوران پس از استقلال تاکنون ادامه دارد.


 آب و هواي مالزيآب و هواي مالزي معتدل استوايي و واحد پول اين کشور رينگيت مي باشد. اين کشور داراي 13 استان است و پايتخت اين کشور کوالالامپور مي باشد. ساکنان مالزي به سه نژاد مالايي، چيني و هندي تقسيم مي شوند. مالايي ها 68%، چيني ها 25%، و هندي ها 7%، و باقي ساکنان مالزي را يوراشيان (اروپا ـ آسيايي ها) و مردم ايالت صباح و ساراواک تشکيل مي  دهند.

پوترا جايا


اين شهر پايتخت جديد سياسي ـ ادراي مالزي است. مسجد بي نظير پوترا با قابليت پذيرش 15000 نمازگزار در اين شهر است هفت پل بر روي درياچه ي مصنوعي اين شهر واقع شده که اولين آن پل پوترا با 435 متر برگرفته از پل خواجوي اصفهان است.

 سنگاپور
تاريخچه سنگاپور


جمهوري سَنگاپور شهري در جنوب شرقي آسيا است و پايتخت آن سنگاپور است. سنگاپور در جنوب شبه جزيره مالايا واقع شده و کوچکترين کشور جنوب شرقي آسيا است.سنگاپور در شمال خط استوا قرار دارد. کشوري ثروتمند و مدرن است، مالزي و اندونزي تنها همسايه‌هاي سنگاپورند، پيش از حضور کشورهاي اروپايي در منطقه، منطقه‌اي که امروزه به عنوان سنگاپور شناخته مي‌شود فقط منطقه ماهيگيري مالايي در مصب رودخانه سنگاپور بود. سنگاپور از سال ???? تا ???? ميلادي، به غير از سه سال در زمان جنگ جهاني دوم يکي از مستعمرات بريتانيا بود. در سال ???? سنگاپور که هنوز مستعمره بريتانيا بود، توسط ژاپن اشغال مي‌شود و نيروهاي بريتانيايي مجبور به ترک آن شدند که اين واقعه توسط وينستون چرچيل «بزرگترين شکست تاريخ بريتانيا» ناميده شد. پس از پايان جنگ، در سال ???? ميلادي سنگاپور مجدداً توسط نيروهاي بريتانيايي بازپس گرفته شد. هجده سال بعد در سال ???? سنگاپور به عنوان عضوي از فدراسيون مالزي استقلال خود را از بريتانيا بدست آورد. اين کشور در نهايت دو سال بعد در سال ???? از مالزي جدا شد و به اين ترتيب جمهوري سنگاپور شکل گرفت.اين کشور که از تعدادي جزيره تشکيل شده، در جنوب شرقي آسيا واقع شده و يکي از مراکز بزرگ تجاري داد و ستد کالا در جهان است. سنگاپور يکي از ? کشور-شهر مستقل کنوني در جهان است. از زمان استقلال در سال ????، به يکي از پررونق‌ترين کشورهاي جهان تبديل شده و امروز يکي از پرترافيک‌ترين بندرهاي دنياست. سنگاپور از لحاظ ذخاير معدني کشوري فقير است، اما اقتصاد آن که متکي بر بخش خدمات و صنعت است، رشد و شکوفايي فراواني داشته و اين کشور را به يکي از ثروتمندترين مناطق دنيا تبديل کرده‌است. به نحوي که هم‌اکنون چهارمين مرکز اقتصادي بزرگ دنيا،  و سومين مرکز بزرگ پالايش نفت در دنيا محسوب مي‌شود.آب و هواي اين کشور گرم و مرطوب است و ميانگين بارش سالانه در آن به بيش از ???? ميليمتر مي‌رسد.

                                                                                            پرچم سنگاپور

پرچم سنگاپور براي اولين بار در ? دسامبر ???? به رسميت شناخته شد.به عنوان پرچم غير نظامي و پرچم استان شناخته مي‌شود و همچنين داراي تناسب ?:? مي‌باشد.

ريشه شناسي

نام انگليسي سنگاپور از مالايي Singapura (سنسکريت ??????? "شهر شير")، به اين ترتيب سنگاپور به شهر شير شهرت يافته. اين نام اولين بار توسط سانگ نيلا اوتاما بنيانگذار سنگاپور بر اين شهر گذاشته شد.

وي که درحال شکار در منطقه با جانوري مشابه شير مواجه شده بود، اين اتفاق را به فال نيک گرفته و در آن منطقه شهري به نام سنگاپور بنا کرد. هرچند طبق مطالعات انجام شده، احتمالاً هرگز شيري در سنگاپور زندگي نکرده و جانور مشاهده شده توسط وي، ببر بوده است.
توريسم
صنعت توريسم، يکي از منابع عمده درآمد سنگاپور را تشکيل مي‌دهد. جاذبه‌هاي طبيعي فراوان، تنوع قومي، استفاده از زبان انگليسي به عنوان يکي از زبان‌هاي اصلي و شبکه حمل و نقل گسترده و کارآمد، از جمله دلايل محبوبيت اين کشور دربين جهانگردان است. از جمله مراکز مورد علاقه جهانگردان مي توان از محله اورچارد رود شامل مراکز خريد بزرگ، باغ وحش سنگاپور، باغ پرندگان جورونگ و جزيره توريستي سنتوزا نام برد. اين جزيره شامل است که جاذبه‌ها و فعاليت‌هاي بسياري براي کودکان و بزرگسالان است که از جمله شامل نمايش آتش بازي شبانه، پارک دلفين‌ها، پارک پروانه‌ها و سينماي چهاربعدي مي‌شود.از نقاط ديدني سنگاپور هتلي به نام مارينا بي سندز است که به شکل يک کشتي بر روي ? ساختمان بلند شاخته شده و استخري دارد که انتهاي آن اين ذهنيت را تداعي مي کند که شناگران در حال افتادن از ساختمان هستند. پارک تفريحي يونيورسال استوديو که نمايش‌ها و وسايل بازي آن برپايه محصولات اين استوديو طراحي شده، يکي ديگر از جاذبه‌هاي توريستي سنگاپور است.
واردات، فروش و مصرف آدامس در سنگاپور ممنوع است. همچنين سيگار کشيدن در بسياري قسمت‌هاي سنگاپور ممنوع است و دائماً تعداد مکان‌هاي شامل اين ممنوعيت درحال افزايش مي‌باشد.
زبان
در سنگاپور چهار زبان انگليسي? مالايي? چيني و تاميل به عنوان زبان‌هاي رسمي شناخته مي‌شوند. اما درمجموع ساکنين اين کشور با نزديک به بيست زبان مختلف تکلم مي‌کنند که اين امر نشان‌دهنده تنوع وسيع زباني و فرهنگي در سنگاپور مي‌باشد. بسياري از تابلوها و علائم در سنگاپور به چهار زبان رسمي نوشته شده‌اند. در سنگاپور سياست رسمي آموزشي به ترتيبي است که دانش‌آموزان به طور همزمان زبان انگليسي و زبان مادري خود را مي‌آموزند.
مذهب
سنگاپور يک کشور چند مذهبي است. بر طبق آمار سال ???? ميلادي در مورد افراد بالاي ?? سال، ??.?? افراد مقيم سنگاپور (به غير از گردشگران و کارگران مهاجر) پيرو مذاهب بودايي و تائو هستند. همچنين ??.?? جمعيت اين کشور مسيحي? ??.?? مسلمان? ?.?? هندو و ?.?? نيز پيرو ساير اديان هستند. ??? از جمعيت سنگاپور نيز پيرو هيچ مذهبي نيستند.

دانشگاههاي سنگاپور


دانشگاه صنعتي نانيانگ
دانشگاه صنعتي نانيانگ (به انگليسي: دانشگاه صنعتي نانيانگ و به طور خلاصه NTU) با وسعت 200 هکتار و سرمايه گذاري مالي ??? ميليون دلار در جنوب غربي کشور سنگاپور واقع شده است. اين دانشگاه داراي ???? عضو هيات علمي، ???? پرسنل اداري-پژوهشي و ????? دانشجو است که از اين تعداد دانشجو ???? نفر در سطح تحصيلات تکميلي مشغول به تحصيل ميباشند. بر طبق آمار رسمي و رتبه بنديهاي معتبر بين‌المللي اين دانشگاه از برترين‌هاي دنيا در زمينه‌هاي مختلف علمي ميباشد: -رتبه ?? در کل رشته‌ها و رتبه ?? در علوم مهندسي در رتبه بندي موسسه تايمز در سال 2009 -رتبه ? در دنيا از نظر ارجاعات (citations) مقالات علمي ISI در دنيا در علوم مهندسي در سال 2009 در زمينه آموزش و پژوهش دوره دکتري اين دانشگاه داراي تبادلات مشترک بين‌المللي با ساير دانشگاه‌هاي تراز اول جهان است. به عنوان نمونه ميتوان اشاره کرد به دوره مشترک دکتري و فوق دکتري اين دانشگاه با انستيتو تکنولوژي ماساچوست (MIT).
دانشگاه ملي سنگاپور
دانشگاه ملي سنگاپور (به انگليسي: National University of Singapore)‏ (کوته‌نوشت: NUS) قديمي‌ترين دانشگاه سنگاپور است و همچنين از نظر تعداد دانشجو بزرگترين دانشگاه اين کشور است. توني بلر نخست‌ وزير بريتانيا سابق بريتانيا نام اين دانشگاه را در فهرست دانشگاه‌هاي تحت کمک هزينه توني بلر در کنار نام دانشگاه دورهام و دانشگاه ييل قرار داد.
دانشگاه جيمز کوک
دانشگاه جيمز کوک واقع در شهر تانزويل در کوئينزلند، در سال ???? تاسيس شد. جيمز کوک دومين دانشگاه قديمي کويينزلند و اولين دانشگاه کويينزلند شمالي مي‌باشد. در حال حاضر بيش از ????? دانشجو، حدود ???? دانشجوي خارجي و ???? کارمند دارد. فضاي اطراف دانشگاه اکوسيستم بسيار جالبي دارد. جنگل‌هاي باراني و گرمسيري و حضور صخره‌هاي جلبکي معروف استراليا کافي است که يک محيط منحصربه‌فرد را ايجاد و دانشجويان را از سراسر دنيا به خود جذب کند. به طور کلي مناطق کويينزلند شمالي، با طبيعت ديگر قسمت‌هاي استراليا و حتي قسمت‌هاي ديگر جهان متفاوت است. «صخره‌هاي جلبکي» و «جنگل‌هاي باراني» کويينزلند، به عنوان دو ميراث ارزشمند طبيعي در جهان ثبت شده‌اند. دانشگاه ? کمپس اصلي در شمال کويينزلند و يک کمپس در سنگاپور دارد. کمپس داگلاس يا تانزويل، کمپس اصلي جيمز کوک است که در حومه شهرک داگلاس در شمال کويينزلند قرار دارد. کمپس ??? هکتار مساحت دارد. تانزويل در شمال کويينزلند سالانه ميليون‌ها نفر توريست را به خود جذب مي‌کند.
جيمزکوک بيش از ?? موسسه تحقيقاتي معتبر دارد و هفتمين عضو دانشگاه‌هاي تحقيقاتي استراليا مي‌باشد. مهمترين زمينه‌هاي تحقيقاتي دانشگاه عبارتند از: علوم دريايي تنوع زيستي اکولوژي و محيط زيست نواحي گرمسيري، گرم شدن کره زمين، توريسم، پزشکي در نواحي گرمسيري، بهداشت عمومي و خدمات عمومي. جيمز کوک علاوه بر مراکز تحقيقاتي، ? ايستگاه تحقيقاتي نيز در نواحي کويينزلند شمالي دارد. نام آنها در زير فهرست شده‌است:
رتبه بندي
به طور کلي جيمز کوک شهرت خود از رشته‌هاي پزشکي، علوم آبي، ژنتيک، مهندسي و توريسم دارد. جيمزکوک يکي از بهترين دانشگاه‌هاي کويينزلند به شمار مي‌آيد و در سطح ملي استراليا در رتبه ?? قرار مي‌گيرد. در رده بندي شانگهاي ???? نيز در ميان ??? دانشگاه برتر دنيا قرار گرفت

تاريخچه جزيره لنکاوي


لنکاوي? مجمع الجزايري متشکل از حدود صد جزيره است و در نقطه اي که تنگه مالاکا با آبهاي درياهاي آندامان برخورد مي کند? واقع شده است. ‍جواهر کده که رسما با نام لنکاوي شناخته مي شود، در سواحل شمال غربي مالزي قرار دارد. بسياري از جزاير لنکاوي از جنگل هاي انبوه پوشيده شده و غير مسکوني هستند. در روزگاران کهن، اين جنگل ها به دليل تودرتو بودن? مکان هاي مناسبي براي دزدان دريايي به شمار مي رفتند.با اين حال امروزه، تعدادي ازجزاير لنکاوي به مکان هايي عجيب تبديل شده اند که باعث جذب بازديدکنندگاني از سراسر جهان شده است. بزرگترين اين جزاير? جزيره پولائو لنکاوي است که جزيره افسانه اي لقب گرفته است و نام مجمع الجزاير نيز از همين جزيره گرفته شده است. اگر خريد بيشتر شما را راضي مي کند، جزيره لنکاوي مي تواند جاي مناسبي براي شما باشد. اين جزيره، منطقه اي آزاد و معاف از هزينه هاي گمرک است و همه کاري که بايد انجام دهيد اين است که دست کم 48 ساعت در آنجا اقامت داشته باشيد تا از مزايا لذت ببريد. همچنين خواهيد ديد که لنکاوي مترادف با غذاهاي دريايي است. محبوب ترين رستوران هاي جزيره در شهرک کواه، و نيز سنانگ، و سواحل تنگاه و کوک واقع شده اند. البته هتل هاي گران قيمت غذاهاي بين المللي را نيز سرو مي کنند، پس هيچ کمبودي براي غذاخوري هاي عالي وجود ندارد. اگر قصد داريد از لنکاوي بازديد کنيد، براي بررسي شرايط ويزاي خود و هزينه هاي مربوطه، با کميسيون عالي مالزي تماس بگيريد. مالزي داراي سيستم هاي گوناگون ويزا است؛ به عنوان مثال: شهروندان برخي از کشورهاي مشترک المنافع و ايالات متحده آمريکا براي بازديد عادي نيازي به دريافت ويزا ندارند. برخي از شهروندان خارجي نيز در صورتي که دوره اقامت شان بين ?? روز تا ? ماه باشد? براي بازديد از مالزي نيازي به ويزا ندارند. ممکن است براي برخي از مسافران هنگام ورود ويزا صادر شود، در حالي که بعضي ديگر براي ورود حتما بايد ويزا داشنه باشند و يا قبل از ورود به مالزي از سوي وزارت امور خارجه موافقت ويژه اي دريافت کرده باشند. طول مجاز اقامت در ويزا از زمان صدور بر روي آن ذکر شده است?که بسته به صلاحديد صادر کننده متغير است. معمولا مدت اقامت از زمان صدور? از 1 تا 3 ماه است و افزايش اين زمان نيز در شرايطي ممکن خواهد بود. اقتصاد متکي به زمين با کاشت و برداشت کائوچو براي توليد لاستيک و ماهي گيري بيشترين توجه و گرايش اقتصادي توريست را به خود جلب مي کند. زيبايي هاي طبيعي و تخريب ناشدني اکولوژيک جزاير و تاکيد دولت مالزي به آن همچنين قابل تامد است. لنکاوي در زبان محاوره مالايي به معني عقاب قهوه اي است.بازار شب Temoyong يکي از برجسته ترين مراکز خريد لنکاوي در شب پنجشنبه ها Temoyong Pasar Malam است. اين بازار محل خوبي براي دريافت مواد غذايي ارزان و معتبر مالايي و همچنين طيف گسترده اي از لباس ها ، محصولات تازه و الکترونيک است. Pantai Cenang محلي براي خريد توريستي در جاده ساحلي با مغازه ها و اصطبل در هر دو طرف اندود شده است. اين مغازه هاي فروش سوغاتي عمدتا در قالب تجهيزات و لوازم جانبي مد ، مهره ، صنايع دستي و کالا نيز وجود دارد همچنين بسياري از فروشگاههاي رفاه ديده مي شوند.
اين جزيره يکي از مجموعه 9 جزيره اي است که سواحل ديدني ،‌ کلاسهاي تکميلي غواصي جهاني و‌ فروشگاه هاي dutyfree با قيمت هاي بسيار ارزان را در بر مي گيرد . لنکاوي در خليج kedah واقع است با مجموعه اي از 99 جزيره . لنکاوي ، داراي افسانه تاريخي دختر جوان و زيبا به نام mohsuri است . اين افسانه ، معروفترين افسانه دراين جزيره است . با کرايه کردن يک اتومبيل و راننده بومي اين سرزمين زيبا افسانه اي را ببينيد . شما مي توانيد در اين جزيره ، دهکده هايي با خانه هاي چوبي ، درختان نخل و بچه هايي که با دوچرخه هاي کهنه و قديمي شان به دوره گردي مي پردازند را بينيد. تقريبا تمام جاذبه هاي اصلي آن ريشه در حکايات و افسانه ها دارند. به عنوان مثال، اگر شما به داستان هاي وحشتناک علاقه منديد، کافي است از مردم محلي درباره خون آشامي که در جزيره دايانگ بانتينگ زندگي مي کند? بپرسيد. اگر شما براي رفتن به آنجا به اندازه کافي شجاع هستيد? مي توانيد به بازديد غارها و تماشاي خفاش هاي ساکن در آنجا بپردازيد. يکي ديگر از جاهاي محبوب، آبشارهاي تلاگا توجو است که ادعا شده زنان نازا را بارور مي کند? چرا که يک پري در آنجا استحمام کرده است. در حالي که اين داستان ها به فرهنگ محلي طعمي خاص مي دهند، فهميدن چگونگي جذب بازديدکننده در لنکاوي، چندان سخت نيست. زيبايي طبيعي، ماسه هاي سفيد، نسيم ملايم، آبهاي روشن کريستالي، آبشارهاي آرام و فضايي آرامش بخش، مناسب سرگرمي هاي بي سر و صدا و آرام است. گذشته از اين، لنکاوي محلي براي دوستداران طبيعت است. سواحل بسيار آن، درختان استوايي هميشه بهار و جنگل هاي باراني اش، پناهگاهي امن براي حيات وحش محلي و جانداران دريايي به شمار مي رود. اگر در تور جزيره شرکت کنيد، آنها شما را به رقص-جزيره، غواصي و حتي قايق راني با قايق تفريحي خواهند برد. حتي مي توانيد اين طبيعت را از آسمان ببينيد. شما مي توانيد در روستاي شرقي جزيره لنکاوي، با استفاده از ترامواي برقي تا کوه مت سينکانگ، که دومين قله بلند لنگکاوي است را برويد. با وجود آن به ياد داشته باشيد، که در طول فصل موسم بارندگي؛ يعني از ژوئيه تا اواسط سپتامبر به فعاليت نمي پردازند.
براي رفتن به لنکاوي، مي توانيد با قايق از سرزمين اصلي و يا با پرواز مستقيم به فرودگاه بين المللي لنگکاوي، واقع در پادانگ ماتسيرات به آنجا برسيد. ضمنا، اين محل يک مکان تاريخي قابل توجه نيز هست. در قرن 19، روستاييان محلي مجبور بودند مزارع شاليکاري خود را بسوزانند تا از پيشرفت سيامي جلوگيري کنند. از آن زمان، منطقه اطراف فرودگاه به ‘مزرعه سوزان برنج’ معروف شده است. همين که به لنگکاوي رسيديد، مي توانيد انتخاب کنيد که در اقامت گاه هاي 5- ستاره، مسافرخانه هاي راحت و يا در يک کلبه ييلاقي آرام و بي سر و صدا بمانيد. بازديدکنندگان براي گشت و گذار، مي توانند از تاکسي ها و وسايل نقليه کرايه اي و يا اينکه در صورت وجود از خدمات رفت و آمد هتل خود استفاده کنند.

 


                                                                                        تاريخچه جزيره پنانگ


پنانگ، جزيره‌ي شگفتي‌هاست. سواحل ماسه‌اي طلايي، نخل‌هاي لاغر وبلند، جنگل‌هاي استوايي، حيوانات، پرنده‌ها و ميوه‌هاي متنوع، همه و همه کنار هم قرار گرفته‌اند که مرواريد مشرق‌زمين را بسازند. آب و هواي پنانگ تقريباً تمام سال گرم و مرطوب است و باران‌هايي دارد که گاهي سه دقيقه طول مي‌کشند و بعضي روزهاي زمستان، يک روز کامل! از فرودگاه پنانگ تا مرکز آن که جورج‌تاون نام دارد، حدود 45 دقيقه با تاکسي راه است و يک ساعت با اتوبوس‌هاي مخصوص فرودگاه. کرايه‌ي تاکسي در پنانگ خيلي بالا نيست، اما اگر بفکر هزينه‌هاي سفرتان هستيد، اتوبوس‌ها همه‌جا هستند و مسير‌هايشان هم در نقشه‌هاي داخل ايستگاه‌ها پيدا مي‌شود.
تپه‌ي پنانگ، يکي از مشهورترين ديدني‌هاي اين جزيره است. سوار بر قطار کابلي شويد و مسير سرسبز تپه را بالا برويد و از گرما و رطوبت منطقه‌ي ساحلي به نسيمي خنک و چشم‌اندازي جادويي برسيد: منظره‌ي زيباي جرج‌تاون و پل پنانگ که با بيشتر از 13 کيلومتر طول، يکي از بلندترين پل‌هاي جهان است. صرف چاي يا غذايي گياهي در يکي از کافه‌هاي بالاي تپه، گشت و گذار در بازارچه‌ي صنايع چوبي و حصيري، شروع خوبي براي گردش در پنانگ است.
در پنانگ معبدهاي گوناگوني وجود دارد، يکي از آن‌ها که از تپه‌ي پنانگ هم خيلي فاصله‌ ندارد، معبد که‌کلاکسي است با معماري ترکيبي‌ که کنده‌کاري‌هاي روي ديوارش کار دست است و بزرگ‌ترين معبد بودا در جنوب‌شرقي آسياست. معبد واچايو مانگکالارم در جنوب هم معبد بزرگي است که مجسمه‌ي بزرگ طلاي بودا را با 33 متر ارتفاع در خود دارد. فراموش نکنيد براي وارد شدن به معبدها بايد پابرهنه باشيد.
پنانگ را به خاطر باغ‌هاي شگفت‌انگيزش، بهشت ماجراجويي مي‌نامند. باغ گياه‌شناسي با گونه‌هاي متنوع و متفاوت گياهي و جانوري، مسيرهاي مشخصي براي پياده‌روي و گردش در جنگل و دوچرخه‌سواري دارد، يک آبشار کوچک هم اين‌جا هست و باغ هر سال ميزبان جشنواره‌ي بين‌المللي گل و گياه است. مي‌توانيد در باغ خزند‌گان به ديدن مارهاي غول‌پيکر و سوسمارهاي اهلي برويد و کنارشان عکس بگيريد؛ البته اگر شجاعت کافي داشته باشيد! اين عکس‌ها از آن خاطراتي‌ست که کم پيش مي‌آيد براي کسي اتفاق بيفتد. باغ کرم‌هاي شب‌تاب با کرم‌هايي که مثل لکه‌هاي نور آبي‌رنگ لابه‌لاي درختان مانگرو مي‌درخشند هم تماشايي است. باغ بوتاني هم که همان پارک ميمون‌هاست، ميمون‌هاي رنگارنگي دارد که آزادانه همه‌جا مي‌چرخند و رفتار خيلي خوبي هم با توريست‌ها دارند. پارک پرندگان پنانگ و پارک پروانه‌ها هم پُر از پرنده‌ها و پروانه‌هاي مختلفي‌اند که گر چه امکان لمس‌کردن‌شان وجود ندارد، اما براي بچه‌ها سرگرم‌کننده و آموزنده هستند.
اگر اهل ورزش‌هاي آبي مثل غواصي، شنا، اسکي روي آب و بازي‌هاي هيجاني ديگر هستيد، بايد به شمال جزيره و ساحل باتو فرينيگي برويد. کافه‌هاي ساحلي اين‌جا که از چوب نخل و حصير ساخته شده‌اند، آب‌ميوه‌ هايي استوايي مي‌فروشند که علاوه بر مزه، رنگ‌هاي هوس‌انگيزي هم دارند.
در پنانگ، نبايد نگران پيداکردن غذاي خوب بود، چون‌ اصالت آشپزي و تنوع آن شناخته شده است. ممکن است موقع گشت شهري، رستوران خيلي کوچکي را در کوچه‌اي پرت ببينيد که توسط افراد محلي اداره مي‌شود، اما همين رستوران کوچک و بي نام و نشان، بهترين غذاهاي مالزي را سرو کنند. معروف‌ترين غذاي پنانگ، چارکواي‌توست که غذاي محبوب آخرين امپراطور چين بوده: مخلوطي از نودل برنج، ماهي سرخ‌شده، لوبيا و هرچيزي که دم دست آشپزش باشد؛ بهترينش را هم مي‌توانيد در رستوران نسبتاً لوکس چارکواي‌توي خواهر پيدا کنيد.
براي خريد در پنانگ، چند مرکز خريد بزرگ مثل کوئينزبي مال و گارني پلازا و چندين بازار کوچک محلي وجود دارد. جمعيت کم اين جزيره، نژادها و فرهنگ‌هاي مختلفي دارند و همين باعث شده که محصولات هندي، چيني و تايلندي با قيمت‌هاي خوبي در اين شهر به فروش برسند.
شب‌هاي پنانگ، مانند روزهايش زنده و پرماجراست. ديدار از بازار شبانه‌ي پاسار مالان که به ارزان‌فروشي معروف است، جشن‌هاي هفتگي معبدها و قلعه‌ي تاريخي کورن‌واليس با رستوران‌ها و گالري‌هايش، از جمله کارهايي‌ست که بايد قبل از برگشتن به هتل انجام دهيد. براي اقامت در پنانگ، انتخاب به سليقه‌ و پولي که مي‌خواهيد خرج کنيد بستگي دارد؛ هتل‌هاي چند ستاره با امکانات و ساحل اختصاصي و استخرها و رستوران‌هاي ممتاز در جرج‌تاون، براي هر شب حدود صد هزار تومان به بالا هزينه دارد و در مقايسه با نمونه‌هاي مشابه‌شان در کوالالامپور، ارزان‌تر به نظر مي‌رسند. سوئيت‌ها و ويلاهاي ساحلي مستقلي هم در اطراف وجود دارند که کم‌ترين قيمت‌شان، سي هزار تومان براي هر شب است. گشتن تمام پنانگ با همه‌ي ريزه‌کاري‌هايش شايد کم‌تر از يک هفته طول بکشد، ولي هيچ مطمئن نباشيد که هنوز به خانه نرسيده، براي ديدن دوباره‌ي جزيره، نقشه نکشيد.

گفتن کلمات به زبان مالزياييفارسيمالايا
حال شما چطور است؟           ?Apa khabar
صبح به خير    Selamat pagi
عصر به خير                      Selamat tengahari
خداحافظ Selamat tinggal
سفر بخير Selamat jalan
خوبم Baik
خوش آمديد Selamat datan
فارسيمالايا
من                 Saya
تو                    Anda/Awak
ماKita/Kami
اوDia
آنهاMereka
آقاEncik
دوشيزهCik
فارسيمالايا
مي‌توانيد به من کمک کنيد؟         ?Bolehkah anda tolong saya
چطور آنجا بروم؟   ?Bagaimana hendak ke sana
چقدر فاصله دارد؟?Berapa jauh
 چقدر طول مي‌کشد ?Berapa lama
 هزينه آن چقدر است ?Berapa harganya
 اين / آن چيست؟ ?Apa ini/itu
 نام شما چيست؟ ?Apakah nama anda
 کي؟ ?Bila
 کجا؟ ?Di mana
 چرا؟ ?Kenapa