47284 (021)

تورهای مهد امیران گشت

اطلاعات مفيد گردشگري ارمنستان:

اين کشور از جنوب با جمهوري اسلامي ايران، از جنوب غربي با جمهوري خود مختار نخجوان، از غرب با ترکيه و از شمال با گرجستان و از شرق با جمهوري آذربايجان مرز مشترک دارد.
کشور ارمنستان کوهستاني است که در شمال فلات ايران، در غرب فلات ارمنستان و جنوب سلسله جبال قفقاز واقع شده است. ارتفاع ميانگين کشور ارمنستان از سطح دريا 1800 متر است و تنها 10 درصد شهر هاي ارمنستان کمتر از 1000 متر ارتفاع دارند. بلندترين قله ارمنستان آراگاتس (Aragatz) است که در شمال غرب اين جمهوري واقع است و 4090 متر ارتفاع دارد.


 
با 29800 کيلومتر مربع مساحت، در جنوب غربي منطقه قفقاز و با کمي فاصله از سواحل جنوب شرقي درياي سياه واقع شده و همچون کمربندي بين مرزهاي جمهوري اسلامي ايران از يک سو و جمهوريهاي آذربايجان و گرجستان از سوي ديگر گسترده شده است.
اين کشور از جنوب با جمهوري اسلامي ايران، از جنوب غربي با جمهوري خود مختار نخجوان، از غرب با ترکيه و از شمال با گرجستان و از شرق با جمهوري آذربايجان مرز مشترک دارد.
کشور ارمنستان کوهستاني است که در شمال فلات ايران، در غرب فلات ارمنستان و جنوب سلسله جبال قفقاز واقع شده است. ارتفاع ميانگين کشور ارمنستان از سطح دريا 1800 متر است و تنها 10 درصد شهر هاي ارمنستان کمتر از 1000 متر ارتفاع دارند. بلندترين قله ارمنستان آراگاتس (Aragatz) است که در شمال غرب اين جمهوري واقع است و 4090 متر ارتفاع دارد.

 

مهمترين درياچه کشور ارمنستان درياچه سوان (Sevan)، در شرق اين کشور واقع شده است و نقش بسيار چشمگيري در اکوسيستم منطقه ايفا مي کند و چون در ارتفاع 1924 متري از سطح دريا قرار گرفته است، يکي از مرتفع ترين درياچه هاي آب شيرين بزرگ جهان است

با توجه به کوهستاني بودن اين کشور رودهاي ارمنستان اکثرا کوتاه و داراي جريان بسيار سريع هستند. اکثر رودهاي ارمنستان از طريق رود ارس يا رودهاي کورا يا آخوريان به درياي خزر سرازير مي شوند
مهمترين رود هاي ارمنستان عبارتند از رود کورا (Kura) که از گرجستان سرچشمه مي گيرد و به خزر مي ريزد، رود آخوريان (Akhurian) که در مرزهاي ارمنستان با ترکيه قرار دارد، رود هرازدان (Hrazdan) که از شهر ايروان مي گذرد، رود آرپا (Arpa) که به درياچه سوان وصل مي شود، رود وروتان (Vorotan) در جنوب اين كشور. رودهاي اين کشور اگرچه مي توانند به عنوان منبع خوبي براي تامين انرژي الکتريسته و آب مصرفي کشور به کار روند، ولي به واسطه وجود آبشارها، سرعت زياد آب جاري و پهناي کم آنها قابل کشتيراني ندارند.

شهرهاي ارمنستان

پايتخت ارمنستان شهر ايروان (Yerevan) است که بيش از يک سوم کل جمعيت کشور را تشکيل مي دهد.
از ديگر شهر هاي مهم ارمنستان شهرهاي گيومري (Gyumri) ، آبويان (Abovian) ، وانادزور (Vanadzor) ، اجميادزين (Ejmiadzin) ، آشتاراک (Ashtarak) ، كاپان (Kapan) ، گوريس (Goris) ، آپاران (Aparan) ، آرتاشات (Artashat) ، هرازدان (Hrazdan) ، ايجوان (Ijevan) ، آماسيا (Amasia) ، ماراليک (Maralik) ، مارتوني (Martuni) ، ماسيس (Masis) ، الاوردي (Alaverdi) ، و وادنيس (Vardenis) را مي توان نام برد.

 

 

 

 

جمعيت ارمنستان

هو اكنون جمعيت کشور ارمنستان 3.2 ميليون نفر است كه يك سوم ان يعني نزديك به 1 ميليون نفر از آنها در ايروان ساكن هستند. شمار كل جمعيت ارمنيان جهان نزديك به 9 ميليون نفر است كه از اين تعدا 5.7 ميليون نفر خارج از جمهوري ارمستان امروزي زندگي مي كنند. از اين نظر ارمنيان در شمار ملتهايي قرار مي گيرند كه بيشتر از نيمي از آنان خارج از سرزمين مادري زندگي مي كنند. از نظر ترکيب قومي ارمنستان جمعيت يكپارچه دارد و بيش از 93 درصد از جمعيت اين جمهوري را ارمنيان تشکيل مي دهند.

 


 

  اهميت استراتژيک کشور ارمنستان

پس از جنگ جهاني دوم اهميت استراتژيک کشور کشور ارمنستان افزايش يافت و براي مقابله با تهاجم احتمالي ناتو از طريق ترکيه، صدها واحد از نيروهاي نظامي متعارف بلوک شرق در کشور ارمنستان استقرار يافت. پس از فروپاشي شوروي و ايجاد کشور هاي مشترک المنافع، هر چند احتمال تقابل ميان نيروهاي روسيه و غرب تا حد زيادي کاهش يافته است وليکن با توجه به اين امر که مرز ميان کشور ارمنستان و ترکيه هنوز نيز يکي از اصلي ترين محل هاي تلاقي بزرگترين قدرت هاي هسته اي جهان يعني جامعه مشترک المنافع و ناتو مي باشد، پس مي توان گفت از اهميت استراتژيک کشور ارمنستان از اين نظر کاسته نشده است. از سوي ديگر مسائل جديدي مطرح شده که اهميت استراتژيک کشور ارمنستان را براي امنيت ملي کشورهاي منطقه دو چندان کرده است. يکي از اين مسائل که مي تواند بر روي امنيت ملي روسيه و برخي ديگر از کشور هاي منطقه تاثير مستقيم داشته باشد، طرح تئوري پان تورانيسم است که بر اساس آن کليه ممالک ترک زبان از مرزهاي چين تا بالکان با يکديگر متحد شده و امپراتوري بزرگي را تشکيل مي دهند که کليه ترک زبان ها را تحت يک پرچم واحد گرد مي آورد. طبيعي است که تحقق يک چنين انديشه اي باعث ايجاد يک امپراتوري بزرگ ترک در اوراسيا شده و کليه معادلات استراتژيک را در منطقه به هم خواهد ريخت و تاثير قابل توجهي بر امنيت ملي تمامي کشور هاي منطقه خواهد داشت. در اين ميان تنها كشوري که جلوي تحقق يک چنين انديشه اي را مي گيرد جمهوري کشور ارمنستان است که همچون کمربندي بين ترکيه و جمهوري ترک زبان قفقاز و آسياي مرکزي قرار گرفته و ارتباط آنان را مختل نموده است.

 

درباره دين کشور ارمنستان

اکثريت قريب به اتفاق مردم کشور ارمنستان پيرو کليساي حواري ارمني (Armenian Apostolic Church) هستند كه نزد ايرانيان به كليساي گريگوري شناخته مي شود و کليساي ملي ارامنيان محسوب مي شود. کليساي حواري ارمني از اولين كليساهاي دنياي مسيحيت است و جزو کليساي ارتدوکس شرقي به شمار مي رود.
ارامنيان پيش از گرويدن به دين مسيحيت بت پرست بوده و بت هاي بيشماري را مي پرستيدند از جمله آناهيد.
پس از ظهور مسيحيت و از قرن اول ميلادي نخستين پيام آوران مسيحيت وارد کشور ارمنستان شده و به تبليغ اين دين پرداختند. اولين مبلغان مسيحي در کشور ارمنستان تادئوس (Thaddeus) و بارتولومئوس (Bartholomew) از حواريون عيسي مسيح بودند. اين افراد به دست حکام بت پرست کشور ارمنستان کشته شدند و بعد ها در مقتل آنها کليساهايي ساخته شد. کليساي تادئوس يا طاطاوس مقدس يا قره کليسا واقع در شمال غرب شهر ماکو در ايران محل شهادت تادئوس مي باشد.

 

 

با اين که از همان ابتدا و به ويژه آغاز قرن دوم ميلادي به بعد عده ي از مردم کشور ارمنستان به دين مسيحيت گرويدند وليکن تا پايان قرن سوم ميلادي بت پرستي همچنان اصلي ترين مذهب حاکم بر کشور ارمنستان بود. در واقع مقدر بود که مسيحي کردن کشور ارمنستان توسط گريگور مقدس صورت گيرد. گريگور (Gregory) منسوب به خانواده اشکانيان و بنا به روايتي پسر همان مردي بود که به تحريک شاهان ساساني، خسرو اول پادشاه کشور ارمنستان را كشته بود. گريگور و همه افراد خانواده اش در شهر کاپادوکيه (Cappadocia) واقع در شرق آسياي صغير مقيم شدند و در آنجا بود که گريگور با آموزه هاي مسيحي آشنا گرديد و مسيحي شد.
قبول دين مسيحي توسط ارامنيان داراي دو جنبه مهم مي باشد. از يك سو گرويدن اين ملت به مسيحيت نقطه عطف تاريخ کشور ارمنستان محسوب شده و در واقع تمامي تحولاتي که اين ملت از ان پس شاهد بوده اند تا حد زيادي متاثر از اين رويداد تاريخي بوده است. از سوي ديگر و از ديدگاه تاريخ مسيحيت نيز اين رويداد اهميت ويژه اي دارد چراکه ارامنيان نخستين ملتي هستند که در سال 301 ميلادي مسيحيت را به عنوان دين رسمي کشور پذيرفتند. شايان ذکر است که گرويدن کنستانتين امپراتور روم به دين مسيح و قبول مسيحيت به عنوان دين رسمي امپراتوري روم در سال 313 ميلادي صورت گرفت.

اولين کليساي ارمني توسط گريگور ملغب به گريگور روشنگر (Gregory the Illuminator)در شهر واقارشاپات (اجميادزين کنوني) و در سال 303 ميلادي ساخته شد و پس از گذشت بيش از 1700 سال اين مکان كماكان مقر اصلي کليساي ارمني است.

جاذبه هاي گردشگري ارمنستان


ايروان
شهر ايروان يکي از سه شهر مهم قفقاز جنوبي، پايتخت ارمنستان و محبوب ارمنيان جهان است.
شهري با تاريخ بيش از 2800سال در دامنه کوه آرارات و بر کرانه رود هرازدان. آنچه ابتدا قلعه اِربوني در تمدن اورارتو بود، در دهه 1930چهره عوض کرد و از نو ساخته شد و امروز ايروانِ زيباست.با موقعيت استراتژيک مهم خود بارها نبردگاه عثماني‌ها، پارس‌ها و امپراطوران روس بوده است. از اين نبرد‌ها آنچه نصيب ايروان شد ويراني‌هاي پياپي بود که بلايايي طبيعي چون زلزله‌اي در قرن هفدهم، که شهر را يکپارچه به خاک نشاند، نيز بر آن افزود. با اين حال بناهايي از اريوانِ کهن تا به حاضر دوام آورده‌اند که ايستايي مردمش را نيز به ياد مي‌آورد.در دوران شوروي شهر بطور جدي بازسازي شد. بر پايه نقشه‌هاي الکساندر تمانيان معمار شهر بي نقص زمان شد. مرکز شهر، گرچه کمتر از روي نقشه‌ها پيش رفت، چون جواهري از سبک معماري نخستين شوروي است. در آن زمان شهر را بر مبناي رنگ سنگ‌هاي بکار رفته در بناهايش، شهر صورتي ناميدند.
درياچه سوان
درياچه سوان در 60کيلومتري شمال شرقي ايروان و در استان گغارکونيک قرار دارد. اين درياچه که بزرگ‌ترين درياچه قفقاز و از بزرگ‌ترين درياچه‌هاي کوهستاني آب شيرين در جهان است در بلنداي 1916متري سطح دريا واقع شده است. نام سوان از ريشه اورارتويي سيونا و به معني «سرزمين درياچه‌ها» گرفته شده‌است. حدود 36جويبار به اين درياچه مي‌ريزند و تنها رودخانه‌اي که از سوان سرچشمه مي‌گيرد رود هِرازدان است.
از گردشگاه‌هاي پيرامون اين درياچه، چشمه آب معدني ديليجان و شهرستاني به همين نام است. ماهي قزل‌آلاي مشهوري به نام ايشخان (شاهزاده) بومي اين درياچه است.درياچه سوان در حال حاضر تنها درياچه اي است که در داخل مرز ارمنستان امروزي قرار دارد. شبه جزيره سواناوانک ( که در گذشته جزيره بوده است ) با سواحل شمالي خود منطقه تاريخي درياچه محسوب مي شود.اين درياچه کوهستاني بيش از 5% از مساحت کل ارمنستان را دربرمي گيرد ، و صومعه شبه جزيره يکي از مکان هاي ديدني بسيار معروف و همچنين نزديک ترين محل براي بازديد به شمار مي رود.
 

معبد گارني

تاريخ بناي قلعه گارني بر مي گردد به هايک ناهابت که به نام گارنيک نوه نتيجه (هايک) نامگذاري شده است . رودخانه گارني در 28 کيلومتري جنوب شرقي ايروان قرار گرفته است و در محدوده استان کوتايک مي باشد . اين منطقه با داشتن شرايط آب وهوايي طبيعي منحصر بفرد در ارمنستان ييلاقي و شکارگاه اختصاصي پادشاهان در قرون مختلف بوده است.

مجموعه فعلي که شاهد آن هستيد از قسمتها و بناهاي زير تشکيل شده است :

1- عبادت گاه يا بناي اصلي معبد که تاريخچه ساخت آن  به قرن اول ميلادي مربوط ميگردد . اين بنا به دستور پادشاه تيرداد اول درسال 66 ميلادي بنا گرديد و تقديم شده به خداي مهر و به همين دليل بعد از به رسميت شناختن دين مسيحيت در ارمنستان دراوايل قرن چهارم ميلادي اين بنا دست نخورده باقي مانده و در کنار آن کليسايي بنا گرديد که بر اثر زلزله مهيبي به سال 1679 ميلادي فرو ريخته است.
2- درمحدوده بنا شاهد يک حمام اختصاصي هستيم که مربوط به دختر خسرو پرويز خواهر تيرداد سوم مي باشد ، که تشکيل شده از قسمتهاي مختلف که حوضچه هاي اب گرم و سرد و حمام بخار مي باشد . قسمت جالب توجه اين حمام کاشي کاري هاي کف حمام مي باشد که از 15 رنگ طبيعي ساخته شده  و درآن ماهي هاي دريا به تصوير کشيده شده اند.در مرکز اين نقش ها فيگور زن ومردي است که نمادخداي اقيانوس ميباشد.
3- ديگري تخته سنگي است که شناسنامه معبد گارني به شمار مي رود و روي آن کتيبه اي به زبان يوناني  به دست پادشاه وقت در راستاي بناي اين اثر تاريخي حک گرديده است.

 

 

کليساي گغارت

کليساي گغارت به معني سرنيزه ميباشد که در 35 کيلومتري جنوب شرقي ايروان ساحل شرقي رودخانه آزاد در دره تاريخي گغارت قرار گرفته است . اين بنا در دو بعد زماني مختلف ساخته شده و از دو قسمت اصلي تشکيل شده است . در اوايل قرن سيزدهم اين منطقه جزو املاک اختصاصي خاندان زاکريان بوده است و قابل ذکر است که خاندان زاکريان يکي از ثروتمندترين خاندان در تاريخ ارمنستان بوده اند که به دستورشان کليساي بيروني در سال 1215 ساخته مي شود بعدها خاندان پروشيان اين ملک را ازخاندان زکريان خريداري نموده و دستور ساخت کليساي دروني را به يک خواهر و معمار دادند . و در اواخر قرن سيزدهم کليساي دروني ساخته شده که از 3 قسمت اصلي تشکيل شده است که يکي از اين قسمتها آرامگاه سلسله پروشيان محسوب مي شود . ساخت کليساي دروني که ازتراش صخره به وجود امده  10 سال به طول انجاميده است (1350-1340).

گغارت يک نوع نيزه است که يک پايه چوبي دارد ، بر سر آن يک آهن تيز تخت قرار گرفته است اين نيزه مربوط به زماني است  که حضرت مسيح را به صليب کشيده بودند و با فرو کردن اين نيزه در بدن ايشان مي خواستند مطمئن باشند که حضرت مسيح جان سپرده است و به همين دليل اين نيزه براي مسيحيان مقدس شناخته شده است و تاتوس اراکيال اين نيزه را در اواسط قرن سيزدهم به ايري وانک نام قديم گغارت مي اورد و از آن پس به اين نام معروف مي گردد.

کليساي گغارت در محلي دورتر از گارني قرار دارد، اين کليسا در بالاي کوهي واقع شده است. ورودي کليسا فرورفتگي کوچکيست که طبق باور برخي مردم منطقه اگر کسي سه سنگ از هفت سنگ کوچک داخل آن پرت کند و نيفتد به آرزوي خود مي رسد در اينجا نيز مثل بعضي روستاهاي ايران به يک درخت دخيل بسته اند. چشمه اي داخل کليسا وجود دارد که هر که از آن بر سر و صورتش بزند جوان مي ماند. در اين منطقه نان گردويي و مرباي گردو مي فروشند.

 دره گل ها

در 50 کيلومتري شمال شرقي  شهر ايروان در دامنه کوهها دره گل هاي ارمنستان قرار دارد. از ويژگي هاي  بارز اين مکان طبيعت سرسبز  کوهستاني  آن است که در فصل تابستان غرق در گل و گياهايي زيبا و در زمستان با انبوهي  از برف پوشيده است و  از مراکز تفريحي ارمنستان در طول سال مي باشد  که شامل مجموعه هاي  ورزشي رستوران ها هتل ها و غيره استطول پيست اسکي 7 کيلومتر است و در سال 2004 تل سيژ آن را باز سازي و  به تعداد ايستگاه هاي آن  اضافه کردند . مجموعه کليساهاي جامع رادر اين دره مشاهده مي کنيم که 4 کليساي بزرگ و 2 کليساي کوچک تشکيل شده است . کليساي اصلي به اسم گري کور مقدس است که درسال 1013 ميلادي ساخته شده . و در محوطه کليسا مقبره بنيانگذار ان گري کور و سنگهاي سليبي قرن 12 و 13 مي باشد و نيز مقبره 2 پادشاه ارمني که در جنگ سلجوقيان جان سپرده اند مي باشند.

 


ساختمان اپرا

يکي ازشاهکار هاي معماري شهر ايروان وجزو يکي از 10 سالن اپراي برتر دنيا مي باشد که بنا م Aram kachatorian ( اولين اپرا نويس ارمني ) نام گذاري شده است.اساسا اين ساختمان از 2 قسمت تشکيل شده که سالن غربي ان سالن فيل هار مونيک (ارکستر سمفوني ) به نام Aram kachatorian و سالن شرقي ان سالن اپرا وباله به نام Alexander spendiarian مي باشد اين بنا با طراحي و نظارت مستقيم معمار معروف Alexander Tamanian در سال 1931 ساخته شده است ودر سال 1936 در نمايشگاه بين المللي پاريس مدال طلاي معماري را دريافت کرده و اولين برنامه اي که در ان اجرا شده درسال 1932 بوده است .درسالهاي اخير يکي از مراکز جذب توريست محسوب مي شود هنرمندان معروف بسياري جهت برگزاري کنسرتهاي موسيقي درساختمان اپرا به ارمنستان سفر مي کنند واز استقبال خوبي برخوردارمي شوند .مراکز تفريحي بسياري دراطراف ساختمان اپرا داير گرديده که تمام مسافران از اين امکانات مخصوصا در فصل تابستان استفاده مي نمايند .

 

گاسگاد معروف به هزار پله

مهندس ALEXANDER TAMANIAN بعد از استقلال يافتن  ارمنستان طرح جامعي  را براي شهر ايروان ارائه  داد که يکي از مهمترين قسمتهاي  آن گاسگاد  مي باشد که  در سال 1970 زير نظر معمار TOROSIAN تکميل گرديد است . گاسگاد پايين ترين نقطه شهر را از نظر ارتفاع (مرکز شهر ) به بالاترين نقطه (شمال شهر وپارک پيروزي ) وصل مي کند . داراي 750 پله مي باشد از اين رو به 1000 پله معروف است . در شمالي ترين نقطه گاسگاد به مناسبت پنجاهمين سالگرد پيروزي روس ها عليه آلمان هاي نازي در جنگ جهاني دوم بنايي ساخته شده که در مرکز آن يک برجک قرار دارد که بر روي آن نشان جاودانگي حک شده است . ما در طبقات مختلف گاسگاد شاهد مجسمه هاي بسياري هستيم که از آثار هنرمندان معاصر محسوب مي شود . همچنين در مجموعه cafeschian شاهد مجسمه هاي شيشه اي ( ساخت زوجي از کشور چک ) و همچنين مجسمه هايي از هنرمندان ديگر و آثار معروفي از نقاشان برجسته ديگر مي باشيم .

Cascadeکه به معني آبشارهاي کوچک مي باشد و ايراني ها در ارمنستان آن را به نام هزار پله به خاطر پله هاي زيادي که دارد مي شناسند.در کنار اين مجموعه مجسمه هاي برنزي و سنگي زيبايي وجود دارد و اطراف اين مجموعه فواره هاي و آب نماهاي زيباي وجود دارد که با باغچه هاي زيبايي که دراطراف اين فواراه ها و مجسمه ها وجود دارد زيبايي خاصي به اين مجموعه مي دهد.
در کنار اين پله ها براي کساني که توانايي بالا رفتن از پله ها را ندارند پله برقي وجود دارد که تا ساعت 11 شب کار مي کنند.

لازم به ذکر است که در هر طبقه به صورت مجزا مجسمه و باغچه وجود دارد و در بالاي اين مجموعه شما ميتوانيد نماي زيبايي از شهر ايروان و سالن اپرا را هم داشته باشيد . به تازگي در ساختمان اين مجموعه ، موزه جديدي افتتاح شده است که شامل آبگينه هاي زيبايي است که از شيشه هايي که به صورت بسيار زيبايي فرم داده شده اند ساخته شده است  و حتي در کنار آن شما مي توانيد از اين آبگينه ها خريداري کنيد.

 
هامالير ( مجتمع فرهنگي ورزشي )

از منحصر به فرد ترين آثار معماري در ارمنستان به شمار ميرود که به دستور گارن دميرچيان دبير وقت حزب کمونيست ساخته شده است و طراح اين بنا عقابي را تجسم کرده که ميخواهد اززمين برخيزد و در حال باز کردن بالهايش است . اين مجموعه بزرگ محل اجراي نمايشگاههاي بين المللي مسابقات ورزشي و کنسرت هاي مختلف ميباشد و از مهمترين امکانات اين مجموعه پيت پاتيناژ (رقص روي يخ ) است که در طول سال قابل استفاده عموم مي باشد .

 

پارک دنياي آب ايروان

مجموعه روباز تفريحات آبي در دو هکتار، شامل استخر شناي موج دريا، جکوزي بار، سرسره‌هاي آبي،‌ بازي‌هاي آبي، استخر کودکان و ...

مسابقات و بازي‌هاي بسياري در اين پارک آبي برگزار مي‌شود. اجراي موسيقي زنده، رستوران غذاهاي دريايي، بار سرو نوشيدني‌ها از ديگر امکانات مجموعه است.
بناي ياد بود قتل عام ارامنه

به پاس ياد بود شهداي سال 1915 بنا گرديده است اين بنا در سال 1968 ساخته شده وساخت ان 2سال به طول انجا ميده است اين بنا از 2قسمت تشکيل شده يک بخش ان 2ستون به ارتفاع 44 متر به نشان از ارمنستان غربي وشرقي ابديت و وحدت ارامنه مي باشد وبخش دوم شامل 12 ستون خميده شکل است که نشانگر 12 ايلات ارمنستان غربي است که قتل عام در ان صورت گرفته شده است وهمچنين در مرکز اين بنا اتشداني قرار گرفته که دران نماد جاودانگي حک شده است واتش هميشه به ياد شهدا روشن مي باشد .در کنار اين مجموعه سه بخش خيلي مهم وجود دارد که شامل :
1-موزه مستندات تاريخي واثار هنري مربوط به قتل عام سال 1915ميلادي.
2-ديوار بزرگ مستندات سنگي در سمت چپ مجموعه که اسم ايالت ها وشهر هايي که دران قتل عام صورت گرفته شده است.
3-باغچه درختان کاج که هرکدام از درختان توسط شخصيت هاي مختلف سياسي وفرهنگي در زمان بازديد از اين مجموعه کاشته شده است.

بناي يادبود قربانيان کشتار دسته جمعي روي تپه‌اي در پارک تسيتسرناکابرد قرار گرفته است. همه ساله در 24آوريل هزاران نفر از ارمنيان در اين محل جمع مي‌شوند تا به اين قربانيان اداي احترام کنند. در آوريل 1915يک و نيم ميليون نفر از ارمنيان ساکن در ترکيه توسط پادشاهان عثماني آواره، مجروح و کشته شدند.

آدرس:ارمنستان، ايروان، پارک تسيتسرناکابرد

 

 موزه ماتناداران

ماتناداران يکي از قديمي ترين و ثروتمند ترين خزانه هاي کتاب در دنيا است.آن توسط مارک گريکوريان در سال 1957 ميلادي طراحي شده است. کمتر گردشگري پيدا مي کنيد، که بدون ملاقات از اين مرکز ايروان را ترک کند.مجموعه اي از پله ها شما را به سمت مجسمه مسروپ ماشتوس ، مخترع الفباي ارمني ( در سال 396 ميلادي ) سوق مي دهد. در کنار آن مجسمه شاگرد مسروپ ماشتوس ساخته شده است ، که دستش را با اشاره کرده به مدرس خود بالا نگه داشته است و درکنار او زانو زده است. حروف الفباي ارمني بر روي ديوار پشتي حکاکي شده است.مجموعه اين کتاب ها شامل 17000 نسخه خطي است ، که تقريبا شامل تمامي نسخه هاي فرهنگي و علم دوران باستاني و ميانه است. اين نسخه ها شامل : تاريخ ،جغرافيا ، دستور زبان ، فلسفه ، قانون ، علم پزشکي ، رياضيات ، گيتي شناسي ،تحقيقات نظري در مورد تقويم ، علم کيميا ، علم شيمي ، ترجمه ها ، ادبيات ، تاريخ شماري ، تاريخ هنر ، نقاشي با تذهيب (مينياتور ) ، موسيقي و تئاتر هستند. همچنين نسخه هاي خطي به زبانهاي عربي ، فارسي ، يوناني ، سوريه اي ، لاتين ، اتيوپي ،هندي ، ژاپني و غيره وجود دارد.قبل از ورود به موزه ، مجسمه هايي از فيلسوفان ، دانشمندان و هنرمندان باستاني قرار دارند ، که به ترتيب   توروس روسلين ، گريکور تاتواتسي ، آناني شيراکاتسي ، موسس خرناتسي ، مخيتار گوش و فريک هستند.

به محض ورود از درهاي بزرگ مس اندود شاهد موزاييک نبرد آواراير مي شويد، که هال ورودي را تزيين کرده است. اين يک رويداد بسيار مهم براي ارامنه محسوب مي شود ، که در 26 ماه مي سال 451 ميلادي آنها براي مقابله با دشمنان خود برپا خواستند. بر روي ديوار رو به رويي قاب سه لوح اي است ، که توسط هوهانس خاچاطريان با آبرنگ بر روي گچ نقاشي شده است . آن 3 دوره متفاوت ازتاريخ و فرهنگ ارامنه را نشان مي دهد. در اين مرکز ميراث فرهنگي ، نسخه هايي مي توان پيدا کرد که اصل آنهاگم شده است و فقط از طريق ترجمه هاي ارمني قابل شناسايي هستند.تاريخ ماتناداران به زمان هاي اختراع الفباي ارمني بر مي گردد.

 

 

 

موزه قلعه اربوني ارمنستان

 شهر ايروان با بناي قلعه اربوني  توسط امپراطوري اورارتو‌ها که تقريبا 3000 سال قبل در نزديکي درياچه وان در ترکيه کنوني ساکن بودند ساخته شد. مکان اين قلعه در قسمت جنوب شرقي ايروان و روي تپه اي قرار گرفته است. هم اکنون باستان شناسان از اجناس يافته از قلعه فلز کاري هاي بسيار زيباي اورارتويي را در معرض بازديد کنندگان گذاشته اند. نماي موزه نقشهاي برجسته اي از جنس برنج از پيکر هاي اورارتوري را دارد. در سال 872 قبل از ميلاد قلعه توسط آرگيشتي اول پسر منوا که پادشاه اوراتو بود ساخته شد و اولين بناهاي محکم اورارتويي در ناحيه شرق رود ارس بوده است. نام اربوني ريشه نام ايروان مي باشد که در طول زمانها تغييز پيدا کرده است.

 

 

گالري ملي ارمنستان:
يکي از موزه‌هاي هنري مهم در دنياست که در سال 1921تاسيس شده. مجموعه‌اي غني با بيش از 19000اثر از هنرمندان روس، ارمني و اروپاي غربي. برخي از آثار از موزه‌هاي هريتاژ (سنت پترزبورگ) و ترتياکوف (مسکو) به اين موزه انتقال داده شده. آثار هنرمندان ارمني قرون هفده و هجده ميلادي و مجموعه خانواده لازارِو، بنيانگزاران موسسه زبان‌هاي شرقي در مسکو، موزه را غنا بخشيده است. بخشي از موزه به هنرمندان ارمني خارج از کشور اختصاص دارد. آثار بي‌نظيري از هنرمندان اروپاي غربي همچون وان دايک و روبنس نيز در اين موزه نگهداري مي‌شود. هنرمندان ارمني آثار زيبايي را بر مبناي فرهنگ و آداب و رسوم خود خلق کرده‌اند که براي شيفتگان هنر و علاقه‌مندان به فرهنگ ارمنستان بسيار جذاب است.

 

 

 

خانه و موزه سرگئي پاراجانف:
سرگئي پاراجانف (1990-1924)، فيلمساز، نقاش و عکاس شهير ارمني است. خانه و موزه او در ايروان محل نگهداري از بيش از 600اثر او، گرافيک‌ها، عروسک‌ها، کلاژها، عکس‌ها، فيلم‌هاو فيلمنامه‌هاي اوست. طرح ايجاد خانه و  موزه پاراجانف در سال 1988توسط دولت  ارمنستان آغاز شد، اما احداث آن بر اثر زلزله همان سال تا  1991بطول  انجاميد. اما مرگ پاراجانف  در 1990اجازه زندگي در اين خانه جديد را به او نداد.اکنون اين خانه يکي از ديدني هاي ارمنستان است.


تور ارمنستان
تور ارمنستان زميني
تور ارمنستان هوايي
تور ارمنستان ارزان
تور ارمنستان با بهترين نرخ
تور ارمنستان ويژه
تور ارمنستان زميني و هوايي
 جهت کسب اطلاعات بيشتر با کانتر تورهاي داخلي تماس حاصل فرمائيد:
 تلفن:44694404(20 خط)     فکس:44694405