47284 (021)

تورهای مهد امیران گشت










خدمات در نظر گرفته شده :

بليط رفت و برگشت با هواپيما

 دو شب و سه روزاقامت با صبحانه ناهار شام

 اقامت در هتل هاي 4 ستاره و 3ستاره


توجه:

-همراه داشتن اصل بليط الزامي است.

-در صورت فکس يا ايميل مسئوليت بعهده آژانس درخواست کننده ميباشد.


 جهت کسب اطلاعات بيشتر با کانتر تورهاي داخلي تماس حاصل فرمائيد:
 تلفن:44694404(20 خط)     فکس:44694405





تور کردستان

کردستان استاني در غرب ايران است که در ميان دامنه هاي زاگرس قرار گرفته.کردستان از دو بخش کرد و ستان تشکيل شده است که ستان به معني مکان مي باشد.کلمه ي کردستان اولين بار در زمان سلجوقي بر روي ابن منطقه ناميده شد و از آن تاريخ به بعد به نام کردستان خوانده مي شود.اقتصاد معيشتي مردم کردستان، کشاورزي و دامداري مي باشد.کردستان بخشي از سرزميني است که به وسليه ي مادها حکمراني مي شده است.اغلب مردم کردستان، کردزبان مي باشند که به لهجه هاي مختلف صحبت مي کنند.دو لجهه ي مهم و ادبي اين مردمان، سوراني و کرمانجي مي باشد که البته شاخه ي سوراني در کردستان، لجهه ي ادبيات مکتوبي مي باشد.

استان کردستان به دليل دارا بودن شرايط خوب آب و هوايي از دوران پيش از تاريخ به عنوان يکي از استقرار گاه هاي مهم بوده است. از جاذبه هاي طبيعي کردستان مي توان به منطقه ي اورامان، درياچه ي زريوار و پارک جنگلي ابيدر و....اشاره نمود.از سايت هاي تاريخي کردستان مي توان از عمارت آصف وزيري، سنگ نبشته ي اورامان، قرآن تاريخي نگل، بازار سنندج، غار کرفتو و......نام برد.

موزه سنندج

اين موزه در خيابان امام کوچه حبيبي و در بخش بروني عمارت ملالطف اله شيخ الاسلام قرار دارد و در آن آثار و اشياء تاريخي کشف شده از استان و ساير نقاط ايران به نمايش گذاشته شده است. اروسي موزه سنندج يکي از نمونه هاي بي نظير هنر اروسي سازي و کار استاد کاران سنندجي ميباشد. عمارت ملا لطف اله از بناهاي باقي مانده دوره قاجار است.

 

خانه کرد

(عمارت آصف) خانه کرد موزه مردم شناسي مناطق کرد نشين و بزرگترين موزه مردم شناسي مربوط به يک قوم در کشور ايران است. اين موزه در خيابان امام خميني (ره) شهر سسندج واقع شده است. اين موزه در عمارت آصف داير گرديده و اين عمارت يکي از بزرگترين عمارت هاي اعياني شهر سنندج است که داراي ارزش هاي ويژه معماري از لحاظ آجر کاري و گچ بري و اروسي سازي است و حمام آن زيبا ترين حمام خصوصي در بين حمام هاي سنندج مي باشد. بناي اوليه اين عمارت در دوره صفويه ساخته شده و در دوره هاي قاجار و پهلوي تکميل شده است.

 

اورامان

اورامان منطقه اي وسيع است بين شهرهاي مريوان، سرو آباد، کامياران و پاوه (در استان کرمانشاه)، اين منطقه يکي از مناطق بسيار زيباي کشور است و داراي کوهستان هايي با پوشش جنگلي است. رودخانه بزرگ سيروان از اين منطقه و دره اورامان عبور مي کند. واژه (اورامان) يا (هورامان) از دو بخش (هورا) به معني اهورا و (مان) به معني خانه، جايگاه و سرزمين تشکيل شده است. بنابراين اورامان به معني سرزمين اهورايي و جايگاه اهورا مزدا است. (هور) در اوستا به معني خورشيد آمده و هورامان جايگاه خورشيد نيز معني مي دهد.

 

روستاي اورامان تخت

اين روستا مرکز دهستان اورامانات است و در جنوب غربي شهر سرو آباد قرار دارد. خانه هاي روستا به طور کلي از سنگ و اغلب به صورت خشکه چين (بدون استفاده از ملات) و به شيوه پلکاني ساخته شده است. اين روستا در بين اهالي روستاهاي منطقه به شهر اورامان معروف است و به اعتقاد آنان اين روستا زماني شهري بزرگ بوده و مرکزيتي خاص داشته است و به همين دليل از آن به عنوان تخت يا مرکز (حکومت) ناحيه اورامان ياد مي کنند. وضعيت خاص روستا از نظر معماري و همچنين مراسم خاص (مراسم سالانه پير شاليار) و وجود مقبره و مسجد پير شاليار و به ويژه جمعيت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهميت آن در گذشته است.

 

پير شاليار

در افسانه هاي مردم محلي  از پير شاليار به عنوان کسي ياد مي شود که داراي کرامات بسيار بوده است.از جمله کارهاي پير شاليار شفا بخشيدن دختر شاه بخارا بوده است.هر ساله مردم روستاي اورامان تخت در نيمه ي بهار و ديگري در نيمه ي زمستان براي پير شاليار مراسم عروسي برگزار مي کنند.

 

قرآن نگل

در 60 کيلومتري سنندج روستايي به نام نگل وجود دارد که در اصل نوگل نام داشته است.وجه تسميه روستا ي نگل به داستان چوپاني برميگردد که سال ها پيش گلي را در طبيعت پيدا ميکند که هر کدام از گلبرگ هايش به يک رنگي بوده است، بعد از اينکه چوپان  گل را بيرون مي آورد به صندوقچه اي برخورد مي کند که براي گشودنش از اهالي روستا کمک خواست.بعد از باز شدن صندوقچه با قرآني که امروزه در روستاي نگل نگه داري مي شود، مواجه مي شوند و از آن زمان در همان مکان محلي براي نگه داري قرآن نگل مي سازند.


__________