47284 (021)

تورهای مهد امیران گشتتور اروپا

تور استثنايي ايتاليا - اسپانيا
تور کامل 7 روزه ايتاليا - اسپانيا

سه شب رم سه شب بارسلون

حرکت همه روزه
مصاحبه سفارت در اولين زمان ممکن
خدمات تور:  اخذ ويزاي تضميني  (توريستي)  + اقامت با صبحانه و شام در هتلهاي 4 ستاره +ترانسفر فرودگاهي + پرواز داخلي بين رم  به بارسلون+يك گشت شهري بهمراه تور ليدر فارسي در هر شهر +  بيمه مسافرتي
پرواز اليتاليا به نرخ روز و پس از صدور ويزا جهت کسب اطلاعات بيشتر با کانتر تورهاي داخلي تماس حاصل فرمائيد:
 تلفن:44694404(20 خط)     فکس:44694405


درباره ايتاليا


ايتاليا کشوري در جنوب قاره اروپا است که پايتخت آن شهر رم مي‌باشد. اين کشور از شبه‌جزيره ايتاليا و دو جزيره سيسيل و ساردِني در درياي مديترانه تشکيل شده‌است. امروزه ايتاليا کشوري توسعه‌يافته‌است و جزو گروه هشت به‌شمار مي‌آيد.

واحد پول اين کشور يورو و زبان رسمي آن ايتاليايي است. جمعيت ايتالياميليون و ششصد هزار نفر است و  درصد مردم آن مسيحي هستند.

ايتاليا پنجمين کشور پرجمعيت اروپا و بيست و سومين کشور پرجمعيت دنيا است. ايتاليا آب‌وهواي معتدل فصلي دارد و آب‌وهواي مناطق ساحلي آن با شرايط هوايي کوهستان‌هاي داخلي تفاوت زيادي دارد.

دو کشور مستقل بسيار کوچک به نام‌هاي واتيکان و سان مارينو در درون خاک ايتاليا قرار دارند و يک تکه از خاک ايتاليا نيز بيرون از خاک اصلي اين کشور و در سوئيس قرار دارد که کامپيونه ديتاليا ناميده مي‌شود.

رم، پايتخت ايتاليا، به عنوان پايتخت امپراتوري روم و اقامتگاه پاپ، براي سده‌هاي پياپي از مراکز سياسي و مذهبي تمدن غرب بود.

پس از فروپاشي امپراتوري روم، منطقه ايتاليا به مناطق و شهرهاي خودگردان بسياري تقسيم شده‌بود (ازجمله جمهوري ونيز و دولت کليسا) ولي واحدهاي مختلف سياسي در منطقه ايتاليا در سال متحد شده و کشور کنوني ايتاليا را به‌وجود آوردند.


دوران باستان و ميانه

اتروسکها يوناني‌ها و سپس رومي‌ها در دوران باستان بر ايتاليا حکمراني مي‌کردند و در قرون وسطي کنترل ايتاليا در دست پاپ‌ها، فرانک‌ها، بيزانسي‌ها و سپس اعراب و نورمان‌ها در پاره‌اي از اوقات بوده‌است.

از ميان مشکلات پرشماري که اتحاد ايتاليا  در پي داشت، آنچه بيش از همه اضطراري مي‌نمود، همانا يکدست ساختن سرزميني بود که از لحاظ سياسي و اقتصادي بسيار متفاوت بود.


ايتاليا در جنوب اروپا با مختصات جغرافيايي تقريبي  شمالي،  شرقي قرار دارد.

مساحت کل آن کيلومتر مربع (تقريباً يک پنجم ايران) است که از آن  کيلومتر مربع خشکي و  کيلومتر مربع آب است. کيلومتر ساحل دارد.

نکته? جالب در مورد نقشه? کشور ايتاليا اين است که نقشه اين کشور شبيه چکمه است.

جزاير ساردني و سيسيل در درياي مديترانه نيز جزو ايتاليا است.

مرزهاي اين کشور کيلومتر است. با کشورهاي زير مرز مشترک دارد:

آب و هواي ايتاليا مديترانه‌اي است. در شمال به دليل وجود رشته‌کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوري تقريباً گرم است.

بلندترين نقطه آن کوه مونته بيانکو با ارتفاع متر از سطح دريا و کمترين ارتفاع آن درياي مديترانه‌است.

ايتاليا در مرکز درياي مديترانه واقع شده‌است، دريايي که تولد تمدن‌هاي بسياري را بخود ديده‌است. ايتاليا داراي تاريخي غني از تماس‌ها و تبادلاتي مي‌باشد که بر مردم، اقتصاد و فرهنگش تأثير گذاشته‌است.

فنيقيها، يونانيها، کارتاژها، اعراب و نورمنها از جمله مللي مي‌باشند که در طول سده‌ها با تأثير گذاشتن بر فرهنگ محلي ايتاليا، باعث گرديده‌اند تا ايتاليا بطور فوق‌العاده‌اي غني از آثار معماري و هنري مي‌باشد.

بر اساس محاسبه‌اي که يونسکو انجام داده، بيش از نيمي از ميراث فرهنگي جهان در کشور ايتاليا واقع شده‌است، کشوري کوچک که مساحتش فقط  از کل خشکي‌هاي جهان است.

نشانه‌هاي باقي‌مانده از گذشته، آثار هنري و تنوع فوق‌العاده طبيعت در شبه جزيره ايتاليا از جمله عوامل جذب توريست به اين کشور مي‌باشد که امروزه يکي از توريستي‌ترين کشورهاي جهان به‌شمار مي‌آيد.

رم، فلورانس، ونيز و بسياري شهرهاي ديگر، از جمله مقصدهاي هنري هستند که برنامه هر بازديدکننده‌اي از شبه جزيره ايتاليا را تشکيل مي‌دهند. در کنار اين شهرهاي بزرگ و معروف، ميراثهاي فرهنگي پنهاني هم در شهرهايي با تاريخ هزار ساله وجود دارند که البته در مسير اصلي بازديدها قرار ندارند و علي‌رغم اينکه کمتر شناخته شده‌اند، اما به همان اندازه شهرهاي هنري ايتاليا داراي جذابيت مي‌باشند.

شناخت ايتاليا با بازديد از شهرهاي معروف و موزه‌ها و ميدان‌هاي آن کافي نيست، بلکه براي نيل به اين مهم، بايد دنياي رنگارنگ به اصطلاح ايتالياي کوچک را که غني از زيبايي‌هاي طبيعي و هنري بي‌حساب و صدها مرکز شهري کوچک و متوسط که برخي از آن‌ها پايتخت‌هاي باستاني با آثاري اصيل و بي‌نظير مي‌باشند، نيز درنورديد.

براي تکميل اين شناخت البته بايد دسرها و غذاهاي ايتاليا را هم تجربه کرد. غذا و تنوع رسوم و لهجه‌ها در هر گوشه از کشور به آساني قابل تشخيص مي‌باشد. غذاهاي ايتاليايي آينده اين تنوع است. بخاطر همين تنوع منطقه‌اي مي‌باشد که ايتاليا تبديل به يکي از اصلي‌ترين قطبهاي توريسم بين‌المللي شده‌است. از جمله ديگر عواملي که در پيشرفت صنعت توريسم در اين کشور زيبا نقش داشته‌اند مي‌توان به نزديکي ايتاليا به کشورهاي صنعتي مرکز و شمال غرب اروپا، وجود وسايل ارتباطي سريع و اقتصادي با ديگر قاره‌ها و سطح عالي امکانات پذيرش توريست که کمتر کشوري از آن برخوردار مي‌باشد، اشاره نمود.

هر ساله بطور ميانگين حدود بيست ميليون گردشگر خارجي از ايتاليا بازديد مي‌کنند و اين رقم طبيعتاً علاوه بر ميليون‌ها ايتاليايي مي‌باشد که کشورشان را براي گذراندن تعطيلاتشان انتخاب مي‌کنند و البته در اين انتخاب، تکيه بر سي و پنج هزار واحد اقامتي موجود در کشور که داراي تقريباً دو ميليون تخت مي‌باشند، دارند.

توريسم در عمل يکي از مهم‌ترين منابع اقتصادي ايتاليا به‌شمار مي‌رود که حدود ?/?? از توليد داخلي کشور را به خود اختصاص داده‌است و اين به معناي آنست که از نظر ارزش بالاتر از کل توليد بخش کشاورزي قرار دارد.

سينماي ايتاليا صنعت سينماي ايتاليا از اعتبار خوبي در سراسر جهان برخوردار است. گواه آن جوايزي است که ساخته‌هايش در فستيوال‌هاي متعدد و بين‌المللي دريافت مي‌کند.


درباره اسپانيا


اسپانيا (به اسپانيايي: Espa?a [es?pa?a] ( ))، با نام رسمي پادشاهي اسپانيا کشوري مستقل و از اعضاي اتحاديه اروپا است. اين کشور در شبه‌جزيره ايبري در جنوب غربي اروپا قرار دارد. سرزمين اصلي اسپانيا از جنوب و شرق با درياي مديترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خليج بيسکاي و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقيانوس اطلس هم‌مرز است. مرز اسپانيا با پرتغال (به طول ???? کيلومتر) طولاني‌ترين مرز يکپارچه در اتحاديه اروپا است.

قلمروي اسپانيا افزون بر سرزمين اصلي شامل جزاير بالئارس در درياي مديترانه، جزاير قناري در سواحل آفريقايي اقيانوس اطلس، دو شهر خودمختار سبته و مليليه در آفريقاي شمالي هم‌مرز با کشور مراکش و چندين جزيره مسکوني و غير مسکوني ديگراز جمله آلبوران، شافاريناس، آلوزماس و ولز د لا گومرا مي‌باشد. با مساحت ?????? کيلومتر مربع، اسپانيا کمي بزرگتر از ترکمنستان و از لحاظ بزرگي دومين کشور بزرگ اروپاي غربي و پنجمين کشور بزرگ اروپاست.

انسان مدرن نخستين بار در حدود ????? سال پيش قدم به شبه جزيره ايبريا گذاشت. در حدود ??? سال پيش از ميلاد از اين منطقه تحت فرمان حکومت روم قرار گرفت و هيسپانيا ناميده مي‌شد. هيسپانيا در قرون وسطي توسط قبايل ژرمن و پس از آن توسط مورها تصرف شد. در قرن پانزدهم پس از ازدواج‌هاي بين حکومتي فرمانروايان کاتوليک و اتحاد اين حکومت‌ها و همچنين سقوط کامل آندلس و بازپس‌گيري آن از دست موروهاي مسلمان در سال ???? اسپانيا به شکل کشوري يکپارچه پديدار شد. در اوايل دوران جديد اسپانيا به يک امپراتوري پر قدرت جهاني تبديل شد و اسپانيايي‌ها به عنوان يکي از نخستين فاتحان دنياي جديد به قاره آمريکا وارد و در آنجا ساکن شدند. بيش از پانصد ميليون نفر اسپانيايي زبان ساکن در آمريکا ميراثي است که اسپانيايي‌ها در اين قاره بر جاي گذاشتند.

اسپانياي امروزي کشوري دموکراتيک و داراي حکومتي پارلماني تحت قانون اساسي پادشاهي است. اسپانيا يک کشور توسعه‌يافته و نوزدهمين اقتصاد بزرگ دنيا از نظر توليد ناخالص داخلي مي‌باشد. اين کشور همچنين داراي سطح بالاي استاندارد زندگي است. اسپانيا در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهاني، سازمان همکاري اقتصادي و توسعه و اتحاديه اروپا عضو است.


نام

ريشه نام رومي هيسپانيا، که نام کنوني اسپانيا از اين واژه گرفته شده، نامشخص است. هيسپانيا شايد از گويش شاعرانه واژه يوناني هيسپريا گرفته شده باشد که به معناي «سرزمين غرب» يا «سرزمين غروب خورشيد» مي‌باشد.[?]

هيسپانيا ممکن است از واژه پونيکي اي-شپانيا به معناي «جزيره خرگوش‌ها»، «سرزمين خرگوش‌ها» يا «لبه»، که به ياد آورنده موقعيت اسپانيا در لبه اروپا مي‌باشد، گرفته شده باشد؛ سکه‌هاي کشف شده در اسپانيا از دوره هادريان نيز تصوير زني همراه يک خرگوش را نشان مي‌دهد.[?] به گفته برخي هيسپانيا از واژه باسکي ازپانا به معناي «لبه» يا «مرز» گرفته شده‌است که موقعيت جغرافيايي اسپانيا را در لبه يا مرز قاره اروپا متذکر مي‌شود.[?]

پژوهشگر و تاريخ‌نگار دوره رنسانس آنتونيو دي نبريخا معتقد است هيسپانيا از واژه ايبريايي هيسپاليس به معناي «شهر دنياي باختري» گفته شده‌است. خسوس لوييز کونخيلوس معتقد است نام اسپانيا از واژه اسپن که از اسپاي که واژه‌اي است به زبان فنيقي به معناي «ذوب و شکل‌دهي فلر» گرفته شده‌است و «اي-سپن-يا» نيز به معناي «سرزمين ذوب و شکل‌دهي فلزات» است.[?]

پيشينه

قديمي‌ترين ساکنان شبه‌جزيره ايبريا تشکيل دهندگان تمدّن‌هاي ايبري، باسکي و سلتي بوده‌اند. در حدود ??? سال پيش از ميلاد از اين منطقه تحت فرمان حکومت روم قرار گرفت و در اوايل قرون وسطي ژرمن‌ها ايبريا را تصرف کردند. پس از ژرمن‌ها ايبريا توسط مورها مهاجم تصرف شد. پس از آن حکومت‌هاي کوچک مسيحي به تدريج و طي چند قرن زمام امور را در ايبريا به دست گرفتند. آخرين بقاياي مورها در همان سالي که کريستوف کلمب به قاره آمريکا رسيد، سقوط کردند. امپراطوري جهاني اسپانيا با تبديل اين کشور به قدرتمندترين کشور اروپا و ابرقدرت جهان آغاز شد و براي يک ونيم قرن ادامه يافت.

جنگهاي پي در پي و ادامه‌دار و وجود مشکلات فراوان در نهايت باعث زوال و اضمحلال امپراطوري شد. حمله ناپلئون به اسپانيا منجر به هرج ومرج شد و جنبش‌هاي استقلال‌طلب و جدايي‌خواه را که در سراسر امپراتوري پراکنده بودند، بيدار کرد و باعث بي‌ثباتي سياسي شد. پيش از جنگ جهاني دوم جنگ داخل ويرانگر اسپانيا به وقوع پيوست و پس از آن کشور تحت فرمان حکومتي استبدادي قرار گرفت. در نهايت دموکراسي در قالب قانون اساسي شاهنشاهي پارلماني حاکم شد. بعدها اسپانيا به اتحاديه اروپا پيوست و دوره رنسانس فرهنگي و رشد باثبات اقتصادي را تجربه کرد.

زمان پيش از تاريخ

گنجينه ويلنا (فرهنگ آرگاري) يکي از بزرگترين اندوخته‌هاي باستاني طلا مربوط به عصر برنز در اروپا

پژوهش‌هاي باستان‌شناسي در کوه‌هاي آتاپوئرکا نشان مي‌دهد که شبه جزيره ايبريا ?/? ميليون سال پيش محل زندگي انسان‌سانان بوده‌است.[?] ????? سال پيش انسان نخستين بار از شمال به اين سرزمين قدم نهاد.[?] شناخته‌شده‌ترين اثر اين انسان‌هاي پيش از تاريخ نقاشي‌هاي معروف غار آلتاميرا در منطقه کانتاباريا در شمال ايبريا است که در حدود ????? تا ????? سال پيش از ميلاد توسط انسان‌هاي کرومانيون يا شايد نئاندرتالها کشيده شده‌اند.[?][?] از شواهد باستان‌شناسي و ژنتيکي بر مي‌آيد که ايبريا پناهگاهي براي ساکنان شمال پس از آخرين عصر يخبندان بوده‌است.

ساکنان تاريخي ايبريا ايبريايي‌ها و سلت‌ها بودند. ايبريايي‌ها در کرانه‌هاي مديترانه از شمال شرق تا جنوب شرق ساکن بودند. سلت‌ها در کرانه‌ها اطلس از شمال غرب تا جنوب غرب و در شمال و مرکز (سلتيبريان‌ها) شبه جزيره زندگي مي‌کردند. باسکي‌ها نيز مناطق غربي کوه‌هاي پيرنيس را اشغال کردند.

در جنوب ايبريا شهري نيمه افسانه‌اي به نام تارتسوس پديدار شد (???? سال پيش از ميلاد) که طبق نگاشته‌هاي استرابون و کتاب سليمان تجارت وسايل ساخته شده از طلا و نقره را با فنيقي‌ها و يوناني‌ها انجام مي‌داده‌است. بين سال‌هاي ??? تا ??? پيش از ميلاد فنيقي‌ها و يونانيان تجارتخانه‌هايي را در طول سواحل مديترانه ايجاد کردند. کارتاژها نيز مدت کوتاهي کنترل بيشتر کناره‌ها مديترانه‌اي ايبريا را در دست گرفتند تا اين که در جنگ‌هاي پونيک از رومي‌ها شکست خوردند.[?]

امپراتوري روم و پادشاهي گوتيک

آب‌گذر سگوبيا مربوط به دوره روم.

در طي دومين جنگ پونيک، امپراتوري روم کلني‌هاي تجاري کارتاژي‌ها را در کرانه‌هاي مديترانه ميان سال‌هاي ??? تا ??? پيش از ميلاد تصرف کرد. اشغال کامل ايبريا دو قرن به درازا انجاميد و رومي‌ها به مدت شش سده مهار اين شبه جزيره را در دست داشتند.

تاج يکي از پادشاهان گوتيک (???–???)

استيلاي روم با زبان، قانون و جاده رومي تکميل شد.[?]

فرهنگ باشندگان سلتي و ايبريايي رفته‌رفته رومي شد. رهبران محلي در طبقه اشرافي روم پذيرفته شدند.[?][??] هيسپانيا نقش يک انبار غله و غذا را براي بازار روم ايفا مي‌کرد و لنگرگاه‌هاي آن محبل صادرات طلا، پشم، روغن زيتون و شراب بود. کشاورزي با ابداع طرح‌هاي آبياري جديد گسترش يافت به‌طوري برخي از آن‌ها تاکنون مورد استفاده قرار مي‌گيرد. هادريانوس، تراژان و تئودئوس اول از امپراتورهاي روم زاده هيسپانيا بودند و همچنين سنکا فيلسوف بزرگ پيش از ميلاد اهل اين منطقه بود.[??] مسيحيت در سده نخست پس از ميلاد وارد اين سرزمين شد و در سده دوم ميلادي فراگير شد.[?] بيشتر بنيان‌هاي زباني و مذهبي و قوانين اسپانياي امروزي ريشه در اين دوره دارد.[?]

اضمحلال فرمان‌راني امپراتوري روم در هيسپانيا از سال ??? آغاز شد. هنگامي که سوئبي‌هاي ژرمن، و وندال‌ها به همراه الان‌هاي سرمتي از رود راين گذشتند و سرزمين گل را غارت کردند و مردم آن جا را به ايبريا راندند. سوئبي‌ها کشوري را در شمال ايبريا جايي که امروزه گاليسيا و شمال پرتغال را فرا مي‌گيرد، بنيان نهادند. با سقوط رومي‌ها بنيان‌هاي اقتصادي و اجتماعي نيز سقوط کرد و ويران شد اما حکومت‌هاي جايگزين بسياري از قوانين و رسوم امپراتوري پيشين را حفظ کردند مانند مسيحيت.

گروهاي از قبايل وندال به نام هاسدينگي نيز حکومتي را در گاليسيا بنيان نهادند. ديگر قبيله وندال به نام اسلينگي نيز منطقه‌اي در جنوب را اشغال کردند که تاکنون نام آن‌ها يعني واندالوسيا يا واژه امروزي آن اندلس بر آن مانده‌است.

ايبرياي اسلامي

در قرن هشتم تقريباً همه شبه جزيره ايبري توسط موروهاي مسلمان که از شمال آفريقا آمده بودند، فتح شد. (???–???) اين فتوحات بخشي از کشورگشايي‌هاي خليفه اموي بود. تنها بخش کوچکي در نواحي کوهستاني شمال غرب شبه جزيره در برابر هجوم مسلمانان دست به مقاوت زد.

طبق قوانين اسلامي، مسيحيان و يهوديان به عنوان اقليت مذهبي شناخته شدند و به مسيحيان و يهوديان اجازه داده شد تا به عنوان اهل کتاب رسوم ديني خود بپردازند اما آن‌ها بايد ماليات ويژه‌اي را مي‌پرداختند و نسبت به مسلمانان از حقوق اجتماعي پايينتري برخوردار بودند.[??][??]

گرايش به اسلام کم‌کم‌رو به فزوني گذاشت. اعتقاد براين است که تا پايان قرن دهم مولدون‌ها (مسلمانان ايبريايي) بيشتر جمعيت اين شبه جزيره را تشکيل مي‌دادند.[??][??]

سرسراي ستون دار مسجد قرطبه.

جامعه اسلامي در شبه جزيره ايبري خود متنوع و دچار تنش‌هاي اجتماعي بود. بربرهاي اهل شمال آفريقا که هسته اصلي ارتش خليفه در اندلس را تشکيل مي‌دادند، با رهبران عرب در خاورميانه به مشکل برخوردند و به ستيز و منازعه پرداختند. با گذشت زمان جوامع موروي مسلمان در مناطق مختلف به ويژه در دره رودخانه گوادالکيوير (وادي الکبير)، دشت‌هاي ساحلي والنسيا، دره رودخانه ايبرو و مناطق کوهستاني گرانادا بر پا شدند.[??]

کوردوبا، پايتخت خليفه، بزرگترين و ثروتمندترين شهر اروپاي غربي بود. بازرگاني و فرهنگ مديترانه‌اي شکوفا شد. مسلمانان يک سنت فکري غني را از خاورميانه و شمال آفريقا وارد کردند. دانشمندان و پژوهشگران مسلمان و يهودي نقش مهمي در احيا و گسترش آموزش کلاسيک يوناني در اروپاي غربي ايفا کردند. فرهنگ رومي شبه جزيره ايبري با فرهنگ اسلامي و يهودي درآميخت و فرهنگ ممتازي را در منطقه ايجاد کرد.[??] بيرون شهرها بيشتر جمعيت را در خود جاي داده بود. نظام زمينداري رومي در دوران اسلامي تقريباً دست نخورده باقي ماند.

در قرن يازدهم، تشکيل امارت‌هاي جداگانه ملوک‌الطوايفي رقيب در بين مسلمانان به دولت‌هاي کوچک مسيحي اجازه داد تا قلمروي خود را گسترش دهند.[??] با ورود فرقه‌هاي اسلامي موحدون و مرابطان از شمال آفريقا و وضع قوانين سختگيرانه اسلامي يکپارچگي را به جامعه مسلمانان بازگشت. اتحاد دوباره کشور اسلامي تا حدود يک قرن پابرجا ماند.

در سال ???? م. اتحاد دو مملکت مسيحي کاستيا و آراگون با وصلت ايزابلاي يکم کاستيا و فرديناند دوم آراگون متحقق شد. گسترش دامنه‌هاي تحت سلطه مسيحيان با تکميل تصرف جزاير قناري توسط کاستيا در سال ???? م. ادامه يافت، و بعد از آن نيز با امضاي کاپيتولاسيون تحويل گرانادا در ???? م. توسط ملک ابوعبدالله محمد دوازدهم، که طبق آن پادشاهان کاتوليک ايزابلا و فرديناند موظف رعايت دين اسلامي ساکنين گرانادا شدند. با تحويل گرانادا آخرين هسته سلطه اسلامي در شبه‌جزيره? ايبري پس از ??? سال از ميان رفت. در همان سال، کريستف کلمب با سرمايه‌گذاري ملکه ايزابلا کاشف جهان نو شد و باز در همان سال نيز فرمانروايان کاتوليک دستور به ترک مذهب و گرايش به مسيحيت ميا اخراج يهوديان از اسپانيا بعد از بيش از دو هزار سال سابقه حضور شبه‌جزيره ايبري. مدتي پس از اخراج يهوديان، مسلمانان نيز مجبور به ترک مذهب يا به خروج از اسپانيا شدند. براي تعقيب انحرافات از مذهب کاتوليک و تقيه? يهوديان و مسلمانان، ملکه ايزابلا از سال ???? م. دادگاه انگيزيسيون را تأسيس کرده بود. روند تمرکز قدرت در شبه‌جزيره با تصرف ناوارا توسط ملک فرديناند در سال ???? ادامه يافت، که اين امر باعث شکل‌گيري مرزهاي اصلي اسپانياي کنوني شد.

امپراتوري اسپانيا

امپراتوري اسپانيا در دوره اتحاد ايبريا بين سال‌هاي ???? تا ????

اتحاد دو پادشاهي آراگون و کاستيل به واسطه ازدواج ملکه کاستيل و شاه آراگون پايه‌هاي امپراتوري اسپانيا و اسپانياي امروزي را استوار کرد گرچه هر يک از ممالک پادشاهي به عنوان يک کشور جداگانه با سياست، قانون، واحد پول و زبان جداگانه باقي ماند.[??][??] اسپانيا در قرن شانزدهم و بيشتر قرن هفدهم قدرت برتر اروپا بود. اين موقعيت با ثروت حاصل از بازرگاني و مستعمرات تقويت شد. قدرت و شکوه امپراتوري در دوره دو تن از پادشاهان دودمان هابسبورگ اسپانيا، کارلوس يکم (بين ???? تا ???? ميلادي) و فليپ دوم (بين ???? تا ???? ميلادي)، به اوج خود رسيد. در اين دوره حوادث مهم تاريخي همچون جنگ‌هاي ايتاليا، شورش اهالي کاستيل عليه شاه کارلوس، شورش هلند، شورش موريسکوها در گرانادا، جنگ با عثماني، جنگ با انگلستان و جنگ با فرانسه به وقوع پيوست.[??]

امپراتوري اسپانيا با تصرف بخش بزرگي از قاره آمريکا، جزاير منطقه آسيا اقيانوسيه، مناطقي از ايتاليا، شهرهايي در شمال آفريقا، همچنين بخشي که امروزه فرانسه، آلمان، بلژيک، لوکزامبورگ و هلند را تشکيل مي‌دهد، بسيار بزرگ شد. اسپانيا نخستين امپراتوري‌اي بود که به امپراتوري بي‌غروب ملقب شد.

يک کشتي بادباني اسپانيايي در قرن هفدهم

قرون شانزدهم و هفدهم عصر کاوش بود، با سفرهاي اکتشافي جسورانه دريايي و زميني. اين سفرها و اکتشافات مسيرهاي بازرگاني جديدي را بين اقيانوس‌ها گشود و دوره استعمار اروپاييان را آغاز کرد. اکتشاف‌گران اسپانيايي در کنار فلزات گران‌بها، ادويه، لوازم تجملي و محصولات جديد کشاورزي، دانش و اطلاعات ارزشمندي را از دنياهاي جديد به همراه خود مي‌آوردند و نقش محوري در افزايش دانش اروپاييان از جهان ايفا کردند.[??] از شکوفايي فرهنگي آن دوره امروزه با عنوان عصر طلايي اسپانيا ياد مي‌شود. اوج‌گيري انسان‌گرايي، اصلاح‌طلبي پروتستاني و اکتشاف‌هاي جديد جغرافيايي منجر به شکل‌گيري جنبش بانفوذ روشن‌فکري به نام مکتب سالامانکا شد.

در اواخر قرن شانزدهم و نيمه نخست قرن هفدهم، اسپانيا با چالش‌هاي سختي از همه جوانب روبرو بود. دزدان دريايي بربر مسلمان زير سايه امپراتوري در حال اوج‌گيري عثماني جريان عادي زندگي را در بسياري از مناطق ساحلي اسپانيا مختل مي‌کردند و اين به منزله احياي خطر حمله مسلمانان بود.[??] اين جريانات در حال به وقوع مي‌پيوست که اسپانيا اغلب در حال جنگ با فرانسه بود.

جنبش اصلاحات پروتستاني و تفرقه در کليساي کاتوليک کشور و امپراتوري را هر چه بيشتر در باتلاق جنگ‌هاي مذهبي فرو برد و در نتيجه امپراتوري مجبور بود تا هميشه نظامي‌گري را در سراسر اروپا و مديترانه گسترش دهد.[??]

در قرن شانزدهم و زماني که امپراتوري در اوج قدرت بود افسانه سياه يا تبليغات ضد اسپانيايي توسط مبلغاني از قدرت‌هاي رقيب اروپايي به خصوص هلند و انگلستانِ پروتستان رواج يافت. مبلغان ضد وضعيت اخلاقي امپراتوري و اسپانيايي‌ها تبليغ مي‌کردند. تبليغات آن‌ها در مورد ميزان تفتيش عقايد و همچنين چگونگي رفتار اسپانيايي‌ها با بوميان آمريکا، غير کاتوليک‌ها و يهوديان بيشتر اغراق‌آميز و گاهي دروغ بود.[??]

بناي تاريخي ال اسکوريال در مرکز اسپانيا
هرنان کورتس، کنکيستادور (اکتشاف‌گر) و فرماندار اسپانياي جديد.

در ميانه قرن هفدهم و در حالي بيماري و جنگ اروپا را فرا گرفته بود، هابسبورگ‌هاي اسپانيايي قاره را در دام جنگ‌ها و اختلافات مذهبي سياسي انداختند. اين درگيري‌ها اقتصاد را از پايه و بن ويران کرد و باعث جنگ‌هاي استقلال خواهانه شد با وجود اين امپراتوري دربرابر اين جريانات جدايي خواه مقاوت مي‌کرد اما در نهايت امپراتوري مجبور شد تا جدايي پرتغال و هلند را به رسميت بشناسد. اين وضعيت منجر به جنگ سي‌ساله در اروپا شد. در نيمه دوم قرن هفدهم اسپانيا وارد يک سير نزولي نسبي شد و بخش‌هايي از قلمرويش در فرانسه و هلند را از دست داد گرچه کشورگشايي اسپانيايي‌ها در قاره‌هاي ديگر ادامه داشت و اين روند تا قرن نوزدهم ادامه پيدا کرد.

سير نزولي اسپانيا در سال‌هاي آغازين قرن هجدهم با افزايش رقابت و ستيز بر سر تخت سلطنت به اوج خود رسيد و جنگ‌هاي جانشيني اسپانيا به وقوع پيوست. جنگ‌هاي جانشيني اسپانيا درگيري‌هاي گسترده بين‌المللي بود که با زد و خوردهاي داخلي درآميخته بود. پادشاهي اسپانيا تاوان سنگيني به خاطر اين جنگ‌ها پرداخت و قلمروي اروپايي خود و ابرقدرتي‌اش در اين قاره را دست داد.[??] در پي اين جنگ دودمان جديدي با رگ و ريشه فرانسوي قدرت را در اسپانيا به دست گرفتند. کشور واقعي اسپانيا زماني تشکيل شد که نخستين پادشاه بوربون فيليپ پنجم پادشاهي‌هاي کاستيل و آراگون را با هم يکپارچه کرد و بسياري از قوانين و مقررات محلي قديمي را برانداخت.[??]

در قرن هجدهم وضعيت امپراتوري کم‌کم بهبود يافت. خاندان جديد حاکم يعني دودمان بوربون نظام جديد مدرنيزه کردن دولت و اقتصاد را پياده کرد. جنبش‌هاي روشنگري در ميان برخي از نخبگان دربار و خاندان پادشاهي رسوخ کرد. کمک‌هاي نظامي به شورشيان در مستعمرات بريتانيا در جنگ انقلاب آمريکا وجه بين‌المللي کشور را بهبود بخشيد.[??]

حکمراني ناپلئون، خيزشها و سرنگوني امپراتوري ناپلئون

نبرد بايلن اثر خوزه دل اليسال. ژوئيه ???? (تير ????)، نخستين شکست بزرگ ارتش ناپلئون در اسپانيا

در سال ???? (????) اسپانيا وارد جنگي عليه انقلابيان فرانسوي شد. اسپانيا در ميدان نبرد شکست خورد و در سال ???? (????) صلح با فرانسه برقرار شد. در سال ???? (????) طي يک پيمان‌نامه مخفي بين اسپانيا و ناپلئون بناپارت اسپانيا به پرتغال و بريتانيا اعلان جنگ داد. سربازان ناپلئون براي جنگ با پرتغال وارد اسپانيا شدند و تمام استحکامات نظامي را تصرف کردند. پادشاه اسپانيا به نفع برادر ناپلئون ژوزف ناپلئون استعفا داد. اسپانيايي‌ها به ژوزف ناپلئون به عنوان پادشاه دست نشانده نگاه مي‌کردند.

خيزش ? مي ???? (?? ارديبهشت ????) يکي از چندين قيام عليه رژيم ناپلئوني در اسپانيا بود.[??] اين شورشها نقطه آغاز جنگ خونين شبه جزيره عليه رژيم ناپلئون بود.[??] ناپلئون مجبور شد شخصاً دخالت کند. او جندين ارتش اسپانيايي را شکست داد و انگليسي‌ها را مجبور به عقب‌نشيني کرد. گرچه اقدامات نظامي بيشتر از سوي نيروهاي اسپانيايي، انگليسي و پرتغالي و تهاجم مرگبار ناپلئون به روسيه منجر به خروج ارتش امپراتوري فرانسه از اسپانيا و بازگشت فرديناند هفتم شد.[??] در خلال جنگ يک سازمان انقلابي به نام «کاديز کورتس» براي هماهنگ‌سازي مبارزات عليه رژيم ناپلئوني و آماده‌سازي يک قانون اساسي شکل گرفت.[??] اعضاي اين سازمان از تمام اسپانيا بودند.[??] در سال ???? (????) يک قانون اساسي تدوين شد اما پس از سرنگوني رژيم بناپارتي فرديناند هفتم پارلمان کورتس تدوينگر قانون اساسي را ملغي و حکومت پادشاهي مطلقه اعلام کرد. اين رخدادها نقطه آغاز درگيري‌هاي سال‌هاي بعد بين ليبرالها و محافظه کاران بود.

جنگهاي دوران ناپلئون باعث بي‌ثباتي و تفرقه سياسي و همچنين نابودي اقتصاد اسپانيا شد. در بين اين ناآرامي‌ها جنگهاي استقلال خواهانه در مستعمرات اسپانيا در قاره آمريکا به وقوع پيوست و منجر به استقلال مستعمرات سابق اسپانيا در قاره آمريکا شد. شاه فرديناند هفتم تلاش کرد تا حرکات استقلال خواهانه را سرکوب کند اما نه تنها با مخالفت‌ها در مستعمرات روبرو شد به در داخل اسپانيا نيز افسران ليبرال دست به شورش زدند. تا پايان سال ???? (????) از تمام مستعمرات اسپانيا در قاره آمريکا تنها کوبا و پورتوريکو باقي ماند.

ادامه بي‌ثباتي و بحران اقتصادي در اسپانيا منجر به شکل‌گيري حرکات استقلال خواهانه در فيليپين و کوبا شد. به اين دنبال اين مبارزات استقلال خواهانه ايالات متحده وارد مناقشه شد و جنگ آمريکا و اسپانيا در بهار ???? (????) به وقوع پيوست.

جنگ داخلي اسپانيا

با آغاز قرن جديد پيشرفت‌هايي در اسپانيا به وقوع پيوست. با اين حال اسپانيا نسبت به ساير اروپاييان نقش کمرنگي در تقسيم آفريقا داشت. صحراي غربي، مراکش اسپانيا و گينه استوايي تنها مستعمرات اسپانيا در آفريقا بودند. شکست‌هاي سنگين در طول جنگ ريف در مراکش اعتبار حکومت و شاهنشاهي را خدشه دار کرد. بين سالهاي ???? تا ???? (???? تا ????) ژنرال ميگوئل پريمو ده ريورا بر اسپانيا حکومت کرد و پايان اين دوره با آغاز جمهوري دوم اسپانيا هم‌زمان شد. جمهوري به استانهاي باسک، کاتالونيا و گاليسيا خود مختاري اعطا کرد و براي زنان حق راي قائل شد. جمهوري دوم به شدت تحت حکمراني تندروهاي چپگرا بود. در شرايطي که وضع اقتصادي بدتر مي‌شد سياست اسپانيا هر چه بيشتر به سمت تندروي و خشونت در حرکت بود.

جنگ داخلي اسپانيا ?? ژوئيه ???? (?? تير ????) آغاز شد و به مدت سه سال بين نيروهاي ملي‌گرا به رهبري فرانسيسکو فرانکو که توسط آلمان نازي و ايتالياي فاشيست پشتيباني مي‌شد در برابر جمهوري خواهان که توسط مکزيک، شوروي و گروهي موسوم به «سپاه بين‌المللي» پشتيباني مي‌شدند، ادامه داشت. دولتهاي غربي بنا به سياست عدم مداخله از هيچ‌يک از طرفين حمايت نکردند. ژنرال فرانکو پيروز جنگ شد و حکومت ديکتاتوري خود آغاز کرد.

جنگ داخلي اسپانيا جنگ بي‌رحمانه‌اي بود و طرفين درگير اعمال سبعانه‌اي را انجام دادند. جنگ جان ?????? نفر را گرفت و نيم ميليون نفر ديگر را مستقيماً درگير کرد.

اسپانيا در زمان فرانکو

فرانسيسکو فرانکو و آيزنهاور رئيس‌جمهور آمريکا، مادريد، ???? (????)

اسپانياي فاشيست تحت حکمراني فرانکو در قبال جنگ جهاني دوم بي‌طرف بود گرچه به قدرت‌هاي محور تمايل داشت. تنها حزب قانوني در رژيم فرانکو حزب فالانژ يا اسپانيولا تراديسيوناليستا اي د لاس خونس بود که در سال ???? (????) تشکيل شده بود؛ خط مشي اين حزب تقابل با کمونيسم، کاتوليک گرايي و ملي‌گرايي بود. در سال ???? (????) نام حزب به مويمميِنتو ناسيونال" به معناي حرکت ملي تغيير پيدا کرد.

پس از جنگ جهاني دوم اسپانيا از نظر سياسي و اقتصادي در انزوا بود و در سازمان ملل متحد حضور نداشت. اما در سال ???? (????) در اوج جنگ سرد اوضاع تغيير پيدا کرد و اسپانيا عضو سازمان ملل متحد شد. در آن زمان اسپانيا اهميت راهبردي براي حضور نظامي آمريکا در شبه جزيره ايبريا و حوزه درياي مديترانه و در نتيجه تقابل با شوروي داشت. دهه ?? ميلادي اسپانيا شاهد رشد بي‌سابقه نرخ‌هاي اقتصادي بود که از آن به عنوان معجزه اسپانيا ياد مي‌شود.

ر طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگري اسپانيا بسيار پيشرفت کرده‌است به‌طوري‌که به دومين صنعت گردشگري بزرگ دنيا بدل شده‌است و در سال ???? ارزش آن حدود ?? ميليارد يورو برابر با ?? توليد ناخالص داخلي کشور بوده‌است.[??][??] امروزه اقليم، آثار تاريخي و فرهنگي، موقعيت جغرافيايي و امکانات رفاهي اسپانيا باعث شده تا گردشگري به يکي از صنايع اصلي و همچنين منبع درآمد و اشتغال ثابت براي اين کشور بدل شود. سازوکار رتبه‌بندي هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در اسپانيا بسيار سختگيرانه‌تر از ديگر کشورهاي اروپايي است و به همين دليل هتل‌هاي اسپانيايي سطح بالاتر و گرانتر از ديگر کشورهاي اروپايي است.[??]

انرِژي

نخستين نيروگاه خورشيدي تجاري جهان در استان سويا

اسپانيا يکي از کشورهاي پيشرو در توليد انرژي‌هاي تجديد پذير است. اسپانيا در سال ???? (????) با افتتاح يک نيروگاه بزرگ خورشيدي به نام لا فلوريدا در منطقه آلوارادو با پيشي‌گرفتن از ايالات متحده به بزرگترين توليدکننده انرژي برق از خورشيد تبديل شد.[??][??] همچنين اسپانيا در ميان کشورهاي اروپايي بيشترين مقدار برق را از انرژي بادي توليد مي‌کند. در سال ???? (????) ميزان توليد برق از اين روش ????? گيگاوات ساعت برابر با ??? کل برق توليد شده در اسپانيا بود.[??][??][??] در ? نوامبر ???? (?? آبان ????) ميزان توليد برق از انرژي بادي به صورت آني به اوج خود در تاريخ کشور رسيد به‌طوري‌که ??? از نياز برق سرزمين اصلي اسپانيا را پوشش مي‌داد[??] و اين انرژي توليد شده برابر با انرژي توليد شده توسط ?? واکنشگاه هسته‌اي مي‌باشد.[??] ديگر انرژي‌هاي برگشت‌پذيري که در اسپانيا بکارگيري مي‌شوند عبارتند از انرژي برق‌آبي، بيومس و انرژي دريايي (? نيروگاه انرژي دريايي در حال ساخت مي‌باشد).

منابع انرژي تجديد ناپذيري که در اسپانيا استفاده مي‌شوند شامل انرژي هسته‌اي (? نيروگاه)، گاز طبيعي، زغال سنگ و نفت مي‌باشند.

ترابري

راه‌آهن تندروي مادريد-وايادوليد
ترمينال فرودگاه مادريد

شبکه بزرگراه‌هاي اسپانيا عمدتاً بر شش بزرگراهي که مادريد را به باسک، کاتالونيا، والنسيا، آندلس، اکسترمادورا و گاليسيا متصل مي‌کنند متمرکز است. همچنين بزرگراه‌هاي فرول به ويگو در خط ساحلي اقيانوس اطلس، اويدو به سن سباستين در خط ساحلي کانتابريا و خرنا به کاديس در خط ساحلي مديترانه اطراف اسپانيا را به هم متصل مي‌کند.

اسپانيا پس از چين دومين شبکه بزرگ قطار تندروي جهان و بزرگترين شبکه بزرگ قطار تندروي اروپا را در اختيار دارد.[??][??][??] شبکه قطار تندروي اسپانيا در مجموع ???? کيلومتر طول دارد که با سرعت ??? کيلومتر در ساعت بين شهرهاي مالاگا، سويا، مادريد، بارسلونا، والنسيا و وايادوليد در تردد است. به‌طور ميانگين شبکه قطار تندروي اسپانيا پر سرعت‌ترين شبکه قطار تندروي جهان است که پس از اسپانيا شبکه قطار تندروي ژاپن، شينکانسن و شبکه قطار تندروي فرانسه، ت ژ و در رده‌هاي بعدي قرار دارند.[??] از نظر وقت‌شناسي قطار تندروي اسپانيا پس از ژاپن دوم است. (??/??? رسيدن به موقع)[??] در صورتي که برنامه‌هاي جاه‌طلبانه گسترش شبکه قطار تندرو به ثمر بنشيند در سال ???? (????) طول اين شبکه به ???? کيلومتر خواهد رسيد و تقريباً تمام شهرهاي مهم در کمتر از سه الي چهار ساعت به مادريد دسترسي پيدا خواهند کرد.

?? فرودگاه در اسپانيا وجود دارد. پررفت‌وآمدترين آن‌ها فرودگاه مادريد-باراخاس است که با ?? ميليون مسافر در سال ???? نوزدهمين فرودگاه پررفت‌وآمدترين جهان و چهارمين در اروپا محسوب مي‌شود. ديگر فرودگاه مهم اين کشور فرودگاه بارسلونا-ال پرات مي‌باشد که با ?? ميليون مسافر در سال ???? سي و چهارمين فرودگاه پررفت‌وآمدترين جهان محسوب مي‌شود. ديگر فرودگاه‌هاي اصلي اسپانيا در شهرهاي مايورکا (با ?? ميليون مسافر)، مالاگا (با ?? ميليون مسافر)، لاس پالماس (با ?? ميليون مسافر)، آليکانته (با ?? ميليون مسافر) قرار دارند. ساير فرودگاه‌ها بين ? تا ?? ميليون مسافر جابه‌جا مي‌کنند و در شهرهاي تنريف، والنسيا، سويا، بيلبائو، ايبيزا، لانزاروته و فوئرته‌ونتورا قرار دارند. ?? فرودگاه ديگر نيز کمتر از ? ميليون مسافر در سال جابه‌جا مي‌کنند.

دولت اسپانيا در نظر دارد تا سال ???? (????) يک ميليون خودروي برقي را به منظور مصرف بهينه انرژي وارد شبکه ترابري کند.


آژانس مهد اميران گشت مجري و برگزار کننده تور مشهد  تور قشم و تورهاي نمايشگاهي 
تور قشمتور قشم
تور قشم زميني
تور زميني قشم
تور قشم هوايي
تور هوايي قشم
پکيج تور قشم
پکيج تور قشم زميني
پکيج زميني تور قشم
پکيج تور قشم هوايي
پکيج تور هوايي قشم
تور قشم با قطار
پکيج تور قشم با قطار
تور قشم ريلي
تور ريلي قشم
پکيج تور ريلي قشم
پکيج تور قشم ريلي
تور قشم ارزان
تور قشم 94
تور قشم مشهد
تور مشهد قشم
مجري مستقيم تور قشم
چارتر قشم
چارتر تور قشم
برگزارکننده تور قشم
تور قشم همه روزه چارتر
تور قشم ويژه مدارس
تور قشم ويژه سازمان ها
تور قشم و هتل نخل قشم
تور قشم و هتل آپادانا قشم
تور قشم و هتل آسمان قشم
تور قشم و هتل شمس قشم
تور قشم و هتل آرام قشم
تور قشم و هتل سينگو درگهان قشم
تور قشم و هتل سما قشم
تور قشم و هتل کيميا قشم
تور قشم و هتل مارينا2 قشم
تور قشم و هتل خليج فارس قشم
درباره قشم
اطلاعات مفيد گردشگري تور قشم
درباره تور قشم
تور ارزان قشم
هتل هاي قشم
تور قشم
تور قشم زميني
تور زميني قشم
تور قشم هوايي
تور هوايي قشم
پکيج تور قشم
پکيج تور قشم زميني
پکيج زميني تور قشم
پکيج تور قشم هوايي
پکيج تور هوايي قشم
تور قشم با قطار
پکيج تور قشم با قطار
تور قشم ريلي
تور ريلي قشم
پکيج تور ريلي قشم
پکيج تور قشم ريلي
تور قشم ارزان
تور قشم 94
تور قشم مشهد
تور مشهد قشم
مجري مستقيم تور قشم
چارتر قشم
چارتر تور قشم
برگزارکننده تور قشم
تور قشم همه روزه چارتر
تور قشم ويژه مدارس
تور قشم ويژه سازمان ها
تور قشم و هتل نخل قشم
تور قشم و هتل آپادانا قشم
تور قشم و هتل آسمان قشم
تور قشم و هتل شمس قشم
تور قشم و هتل آرام قشم
تور قشم و هتل سينگو درگهان قشم
تور قشم و هتل سما قشم
تور قشم و هتل کيميا قشم
تور قشم و هتل مارينا2 قشم
تور قشم و هتل خليج فارس قشم
درباره قشم
اطلاعات مفيد گردشگري تور قشم
درباره تور قشم
تور ارزان قشم
هتل هاي قشم
_______________________________________


تور مشهد
تور مشهد زميني
تور زميني مشهد
تور مشهد هوايي
تور هوايي مشهد
تور مشد ريلي
تور ريلي مشهد
تور مشهد با قطار
تور مشهد با پرواز
تور مشهد ارزان
تور ارزان مشهد
پکيج تور مشهد
پکيج تور مشهد زميني
پکيج زميني تور مشهد
پکيج تور مشهد هوايي
پکيج تور هوايي مشهد
پکيج تور مشهد ريلي
پکيج ريلي تور مشهد
پکيج تور ريلي مشهد
پکيج تور مشهد با پرواز
پکيج تور مشهد ارزان
پکيج ارزان تور مشهد
پکيج تور ارزان مشهد
تور مشهد ارزان زميني
تور مشهد ارزان هوايي
مجري مستقيم تور مشهد
تور مشهد همه روزه چارتر
تور مشهد ويژه مدارس
تور مشهد ويژه دانشگاه ها
تور مشهد ويژه سازمان ها
تور مشهد کرمان
تور کرمان مشهد
تور مشهد قشم
تور قشم مشهد
تور مشهد ويژه
درباره مشهد
اطلاعات مقيد گردشگري مشهد
درباره تور مشهد
هتل هاي مشهد
تور مشهد و هتل مقدم مشهد
تور مشهد و هتل پرکوک مشهد
تور مشهد و هتل کهکشان مشهد
تور مشهد و هتل شمس مشهد
تور مشهد و هتل معجزه مشهد
تور مشهد و هتل ايثار مشهد
تور مشهد و هتل درويشي مشهد
تور مشهد 94
تور مشهد زميني و هوايي
تور مشهد با بهترين نرخ
تور مشهد مستقيم
برگزارکننده تور مشهد
---------------------------
تور مشهد
تور مشهد زميني
تور زميني مشهد
تور مشهد هوايي
تور هوايي مشهد
تور مشد ريلي
تور ريلي مشهد
تور مشهد با قطار
تور مشهد با پرواز
تور مشهد ارزان
تور ارزان مشهد
پکيج تور مشهد
پکيج تور مشهد زميني
پکيج زميني تور مشهد
پکيج تور مشهد هوايي
پکيج تور هوايي مشهد
پکيج تور مشهد ريلي
پکيج ريلي تور مشهد
پکيج تور ريلي مشهد
پکيج تور مشهد با پرواز
پکيج تور مشهد ارزان
پکيج ارزان تور مشهد
پکيج تور ارزان مشهد
تور مشهد ارزان زميني
تور مشهد ارزان هوايي
مجري مستقيم تور مشهد
تور مشهد همه روزه چارتر
تور مشهد ويژه مدارس
تور مشهد ويژه دانشگاه ها
تور مشهد ويژه سازمان ها
تور مشهد کرمان
تور کرمان مشهد
تور مشهد قشم
تور قشم مشهد
تور مشهد ويژه
درباره مشهد
اطلاعات مقيد گردشگري مشهد
درباره تور مشهد
هتل هاي مشهد
تور مشهد و هتل مقدم مشهد
تور مشهد و هتل پرکوک مشهد
تور مشهد و هتل کهکشان مشهد
تور مشهد و هتل شمس مشهد
تور مشهد و هتل معجزه مشهد
تور مشهد و هتل ايثار مشهد
تور مشهد و هتل درويشي مشهد
تور مشهد 94
تور مشهد زميني و هوايي
تور مشهد با بهترين نرخ
تور مشهد مستقيم
برگزارکننده تور مشهد

____________________________________________

تور نمايشگاه ابوظبي
تور نمايشگاهي ابوظبي
تور نمايشگاه دام و طيور ابوظبي
تور نمايشگاهي دام و طيور ابوظبي
تور نمايشگاه ابوظبي
تور نمايشگاهي ابوظبي
تور نمايشگاه دام و طيور ابوظبي
تور نمايشگاهي دام و طيور ابوظبي

تور نمايشگاه

تور نمايشگاهي
تور نماشگاهي معماري
تور نمايشگاه معماري
تور نمايشگاه ساختمان سازي
تور نمايشگاهي ساختمان سازي
تور نمايشگاه معماري و ساختمان سازي
تور نمايشگاهي معماري و ساختمان سازي
تور نمايشگاه بائوتک
تور نمايشگاهي بائوتک
تور نمايشگاه معماري بائوتک
تور نمايشگاهي معماري بائوتک
تور نمايشگاه ساختمان سازي بائوتک
تور نمايشگاهي ساختمان سازي بائوتک
تور نمايشگاه معماري و ساختمان سازي بائوتک
تور نمايشگاهي معماري و ساختمان سازي بائوتک
تور نمايشگاه آلمان
تور نمايشگاهي آلمان
تور نمايشگاه برلين
تور نمايشگاهي برلين
تور نمايشگاه آلمان برلين
تور نمايشگاهي آلمان برلين
تور نمايشگاه برلين بهمن 94
تور نمايشگاه Bautec
تور نمايشگاهي Bautec
تور نمايشگاه معماري و ساختمان سازي Bautec
تور نمايشگاهي معماري و ساختمان سازي Bautec
تور نمايشگاه معماري Bautec
تور نمايشگاهي معماري Bautec
تور نمايشگاه ساختمان سازي Bautec
تور نمايشگاهي ساختمان سازي Bautec
تور نمايشگاه
تور نمايشگاهي
تور نماشگاهي معماري
تور نمايشگاه معماري
تور نمايشگاه ساختمان سازي
تور نمايشگاهي ساختمان سازي
تور نمايشگاه معماري و ساختمان سازي
تور نمايشگاهي معماري و ساختمان سازي
تور نمايشگاه بائوتک
تور نمايشگاهي بائوتک
تور نمايشگاه معماري بائوتک
تور نمايشگاهي معماري بائوتک
تور نمايشگاه ساختمان سازي بائوتک
تور نمايشگاهي ساختمان سازي بائوتک
تور نمايشگاه معماري و ساختمان سازي بائوتک
تور نمايشگاهي معماري و ساختمان سازي بائوتک
تور نمايشگاه آلمان
تور نمايشگاهي آلمان
تور نمايشگاه برلين
تور نمايشگاهي برلين
تور نمايشگاه آلمان برلين
تور نمايشگاهي آلمان برلين
تور نمايشگاه برلين بهمن 94
تور نمايشگاه Bautec
تور نمايشگاهي Bautec
تور نمايشگاه معماري و ساختمان سازي Bautec
تور نمايشگاهي معماري و ساختمان سازي Bautec
تور نمايشگاه معماري Bautec
تور نمايشگاهي معماري Bautec
تور نمايشگاه ساختمان سازي Bautec
تور نمايشگاهي ساختمان سازي Bautec